Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Karta ratownicza – czyli szybsze i efektywniejsze działanie służb

Autor: Dorota Pietrzak
Czy kartka papieru może uratować twoje życie? Wydaje się to niemożliwe a jednak. Europejski system "Karta ratownicza pojazdu" w razie wypadku może uratować życie pasażerów. Pozwala bowiem skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 – 9, często decydujących, minut.

Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Karta ratownicza („rescue sheet”) to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Odpowiednią dla modelu samochodu kartę  można wydrukować na kolorowej drukarce  i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

Nalepka Informacyjna – Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Nalepkę informującą należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby (od strony kierowcy). Pamiętaj jednak żeby nalepka nie ograniczała widoczności kierowcy.

Zwiększ ich  szanse by Cię uratować. Zadbaj o kartę ratowniczą w Twoim samochodzie. Więcej informacji o Karcie Ratowniczej na stronie : kartyratownicze.pl

fot. własne archiwum / kartyratownicze.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy