Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dofinansowanie remiz strażackich oraz sześciolatki w szkołach

Autor: Mateusz Książkiewicz
To tylko niektóre z tematów poruszanych w czasie konferencji prasowej zorganizowanej przez radnego województwa małopolskiego mec. Pawła Śliwę w minioną środę (tj. 02.04.br.). Podczas spotkania w gorlickim biurze Solidarnej Polski wypowiedzieli się także lokalni działacze: Jan Maniak oraz Daniel Pyznar.

Mecenas Paweł Śliwa skierował swój apel pt. “Ratujmy 6 latki” do ministra Edukacji Narodowej  Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz premiera Donalda Tuska. Wyraża w nim swoje stanowisko, według którego to rodzice powinni mieć możliwość podjęcia decyzji czy ich dziecko może rozpocząć obowiązek szkolny w wieku 6 lat. Dodatkowo zwraca uwagę na realia panujące w wielu szkołach m.in.: zły stan techniczny szkół, przepełnione klasy, brak możliwości wygospodarowania oddzielnych miejsc w klasie i w szkole dla najmłodszych, niejednokrotnie 6 latki muszą przebywać z gimnazjalistami, brak odpowiednio przystosowanych świetlic, toalet czy szatni. Radny przywołuje także w apelu raport Rzecznika Praw Rodziców o warunkach edukacji przedszkolnej po pierwszym roku obowiązkowej nauki dzieci pięcioletnich. Według raportu wprowadzona reforma postawy programowej przerasta możliwości przeciętnego sześciolatka.

Głos w tym temacie zabrał również Daniel Pyznar, wieloletni pedagog: – Wielu rodziców za wszelką cenę próbuje odroczyć moment wysłania swojego 6 letniego dziecka do szkoły. Nadzieją dla nich są dobrowolne badania w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Specjaliści orzekają w nich czy dziecko jest w stanie sprostać obowiązkom szkolnym, sprawdzają ogólny poziom intelektualny ruchowy oraz emocjonalny dzieci. Dopiero gdy coś wzbudza wątpliwości specjalistów, mogą oni zdecydować że dziecko spędzi kolejny rok w przedszkolu lub oddziale zerowym. Ten stan rzeczy spowodował, że poradnie w wielu miastach zostały niemal sparaliżowane takimi badaniami. Największe wątpliwości rodziców budzi stan przygotowań szkół do przyjęcia tak małych uczniów. Czy wszystkie szkoły są odpowiednio przygotowane? Czy jest odpowiednia infrastruktura placówek?

Kolejnym tematem poruszanym w czasie konferencji był omawiany na ostatnim posiedzeniu Sejmiku Województwa Małopolskiego program “Małopolskie Remizy 2014”, w ramach którego zostaną dofinansowane remonty oraz budowa remiz Ochotniczych Straży Pożarnych. Z tegorocznej puli środki trafią o takich miejscowości powiatu gorlickiego jak: Biecz, Biesna, Klimkówka, Kryg, Siedliska i Zagórzany. Małopolskie Remizy to pogram unikatowy w skali kraju, w ciągu 5 lat zostało przeznaczone na realizację jego celów aż 17 milionów złotych.

Ostatnim punktem spotkania była kwestia założeń Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który ma w latach 2014-2020 preferować duże gospodarstwa a przecież w Małopolsce nie brakuje najwięcej jest małych i średnich. Do tego problemu odniósł się także Jan Maniak podkreślając duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych, dlatego w założeniach PROW na lata 2014-2020 powinny być zapisy pozwalające przetrwać małym i średnim gospodarstwom.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy