Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Młodzi szczypiorniści walczyli o medale i puchary IV edycji „Skrzacika”

Autor: Mateusz Książkiewicz
Za nami kolejna bo już IV edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej w Bobowej pod nazwą Skrzacik. Przez dwa dni minionego weekendu tj. 29 i 30 marca br. miejscowa hala sportowa gościła aż jedenaście zespołów z terenu całej Polski.

Z roku na rok przybywa chętnych zespołów do zmierzenia się o miano najlepszego. Co za tym idzie w turnieju startują drużyny z różnych województw przez co turniej stał się rywalizacją ogólnopolską. Piłka ręczna to nadal mało znany w Polsce sport ale dzięki właśnie takim inicjatywą dyscyplina ta ma szanse przebić się na powierzchnię zdominowaną przez piłkę nożną i siatkówkę. Do rywalizacji przystępują zespoły składające się z uczniów roczników 2002 i młodszych.

Organizatorem całego przedsięwzięcia był Uczniowski Klub Sportowy „Sęp” z Wilczysk prowadzony przez dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilczyskach Wiesława Tarska oraz Zbigniewa Ligęzę tamtejszego nauczyciela wychowania fizycznego, który jest równocześnie pomysłodawcą turnieju.

 – To jest kolejna dyscyplina, która ma szanse rozwijać się na terenie naszej gminy dzięki organizacji m.in. tego turnieju – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. To jest bardzo dobra okazja żeby dzieci mogły sprawdzić się w rywalizacji sportowej z drużynami z małopolski, ponieważ dużo zespołów przyjechało z tego terenu w tym z Krakowa, Libiąża, Olkusza. Są też drużyny spoza naszego województwa – ze śląska, świętokrzyskiego.  Myślę, że taka ogólnopolska rywalizacja powoduje to, że te emocje są coraz większe. Ci młodzi zawodnicy starają się dać z siebie jak najwięcej. Jest też dobry element czy czynnik do tego aby się zmobilizować do codziennej pracy, ponieważ zawody odbywają się raz na jakiś czas, a tylko dzięki regularnym treningom można osiągnąć dobrą formę.

To, że przyjeżdża tutaj pan Stanisław Majorek to jest wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla tych dzieci, dla organizatorów turnieju. Jest to przecież wybitna postać, jeżeli chodzi o piłkę ręczną w Polsce. Dla przypomnienia pan Stanisław zdobył w 76’ brązowy medal olimpijski a jest to niesamowite osiągnięcie. Dla nas jako gminy to bardzo ważne, aby nie dominowała wyłącznie jedna dyscyplina. Piłka siatkowa jest oczywiście bardzo ważna ale i piłka ręczna powinna się rozwijać. Chciałbym żeby kiedyś w przyszłości nasze dzieci osiągały sukcesy w lekkoatletyce ponieważ jest to królowa sportu – kończy burmistrz.

 W tegorocznej edycji Skrzacika wystartowała spora ilość drużyn z naszej gminy m.in. Jankowa, Siedliska, Bobowa, Wilczyska. Świadczy to o tym, że zainteresowanie piłką ręczna w środowisku rośnie.

– Mamy świadomość, że siatkówka w gminie Bobowa ma ugruntowana pozycję od wielu wielu lat i to jest oczywiste. Nie zamierzamy oczywiście tej dyscypliny wypierać, ale cieszy nas, że wchodzi coś nowego.” – Skomentował współorganizator Wiesław Tarasek dyrektor szkoły w Wilczyskach.

O charakterze turnieju, jego początkach i sponsorach mówi Zbigniew Ligęza, pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej „SKRZACIK”: – W turnieju udział brały zespoły z całej Polski, dzieci z roczników 2002 i młodszych. Rywalizowaliśmy w dwóch grupach, a w nich graliśmy każdy z każdym, potem oczywiście pierwsze miejsce w grupie rywalizowało z swoim odpowiednikiem w drugiej grupie i tak dalej po przez kolejne etapy. Pomysł na turniej zrodził się po to by propagować zdrowy tryb życia. Dodatkowo miała to być mobilizacja sąsiednich szkół  do uczestniczenia w takiej rywalizacji jaką jest piłka ręczna. Pamiętam jak podczas pierwszej edycji w której wystartowało cztery drużyny graliśmy na hali szkoły podstawowej w Wilczyskach. Teraz dzięki życzliwości pana dyrektora Adama Urbanka i Burmistrza Wacława Ligęzy mamy możliwość organizacji i wzięcia udziału na tej dużej hali. Chętnie z niej korzystamy a goście chętnie tutaj przyjeżdżają. Pomoc otrzymujemy także od Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Urzędu Miejskiego w Bobowej oraz sponsorów.

Tegoroczna edycja Skrzacika przyciągnęła do Bobowej – aż 170 uczniów wraz z opiekunami. Jest to nie tylko świetnie zorganizowane wydarzenie sportowe ale również świetna promocja Bobowej.

Ranking zdobytych miejsc w czasie IV OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU PIŁKI RĘCZNEJ „SKRZACIK” – Bobowa 29 -30 marca 2014:
1 miejsce  – UKS „Wiertmet” Libusza
2 miejsce – UKS „Sęp” Wilczyska
3 miejsce – MUKS Skałka Śląsk – Świętochłowice
4 miejsce – SP Siedliska
5 miejsce – UKS Krakowiak 85
6 miejsce – UKS Jankow
7 miejsce – UKS „Świt” Szaflary
8 miejsce – PMOS Libiąż I
9 miejsce – SP Bobowa
10 miejsce – SPR Olkusz
11 miejsce – Libiąż II

Nagrody indywidualne i wyróżnienia:

Król strzelców: Kasper Kosiba – UKS „Wiertmet” Libusza
Najlepszy zawodnik turnieju: – Kacper Kopacz – SP Siedliska
Najlepsza zawodniczka turnieju: – MUKS Skałka Śląsk – Świętochłowice
Najlepszy bramkarz Turnieju: Hubert Waląg –  UKS „Sęp” Wilczyska

fot. Michał Niemaszyk / Adrianna Mruk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy