Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Powiatowy sprawdzian z ekologii wygrywa Bobowa!

Autor: Łukasz Augustyn
„Rośliny użyteczne w życiu i gospodarce człowieka” pod takim tytułem odbyła się wczoraj 16 kwietnia br. w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach szósta już edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gorlickiego. Rywalizacji towarzyszył ciekawy wykład Magdaleny Semla.

Jak co roku Zarządu Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Gorlicach organizuje konferencję ekologiczną połączoną z konkursem wiedzy o ekologii. W tym roku motywem przewodnim była tematyka roślin w życiu człowieka.

Na wydarzenie zaproszono włodarzy oraz przedstawicieli struktur edukacyjnych takich jak: Starostę Powiatu Gorlickiego Mirosława Wędrychowicza, Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury – Tadeusza Mikruta, Przedstawiciela wydziału Ochrony Środowiska – Marcina Janika, Dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Aleksandra Jasińskiego, Magdalena Semla pracownik naukowy UP w Krakowie.

„To już szósta edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla szkół ponad gimnazjalnych z powiatu gorlickiego, tym razem pod hasłem „Rośliny użyteczne w życiu i gospodarce człowieka” – mówi Grażyna Kurzawa, organizatorka konferencji oraz konkursu. Całe dzisiejsze spotkanie zostało podzielone na dwie części: na część konkursową oraz konferencyjną. W drugiej części Pani Magdalena Semla pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego wygłosiła konferencję „Eliksir młodości – czy życiodajny tlen może być zabójczy?”.  Został w niej przedstawiony problem starzenia się organizmu. Oprócz przekazanej wiedzy teoretycznej uczniowie mogli wykonywać eksperymenty i doświadczenia. Całe wydarzenie uatrakcyjniła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, która została laureatem tegorocznego powiatowego konkursu „ Pieśń o ziemi naszej – ziemi Gorlickiej” w kategorii piosenka o Beskidzie niskim i pogórzu. Chciałabym także bardzo podziękować sponsorom: panu Staroście Mirosławowi Wędrychowiczowi oraz prezesowi Banku Spółdzielczego w Gorlicach Jerzemu Jemiole.” 

Uczniowie biorący udział w konferencji mogli wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji pn. „ Eliksir młodości – czy życiodajny tlen może być zabójczy?” połączonej z pokazami doświadczeń. Ich autorem była Magdalena Semla, pracownik naukowy UP w Krakowie.

W między czasie przeprowadzony został konkurs wiedzy ekologicznej, przystąpiło do niego szesnastu uczniów z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego. Oficjalne wyniki ogłosiła konkursu wygłosiła Teresa Pres przewodniczący komisji konkursowej.

Jury przyznało dwa pierwsze miejsca, bo dwie uczestniczki uzyskały po 37 punktów a są to: Weronika Dranka z LO w Bieczu przygotowywana do konkursu przez Jadwigę Kuzak i Kinga Kloc z ZSO w Bobowej przygotowana przez Grażynę Kurzawa. Trzecie miejsce zdobyła Anna Łaskawska z LO w Bieczu przygotowana przez Jadwigę Kuzak.

W imieniu Zarządu Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Gorlicach podziękowania i okolicznościowe dyplomy dla nauczycieli rozwijających szkolne koła LOP przekazała Bogusława Duda. Spotkanie prowadziła, główna organizatorka konkursów, nauczycielka w ZSO w Bobowej, metodyk PCE w Gorlicach Grażyna Kurzawa, a uświetnił je występ Zuzanny Maciaszek i Mateusza Skrzypka z ZSO w Bobowej.

„Oprócz samego konkursu uczestniczyć mogliśmy w bardzo interesującym wykładzie a właściwie można powiedzieć pokazie w wykonaniu młodego pracownika, mieszkanki gminy Bobowa pracującej dla Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Chciałem  serdecznie podziękować pani Grażynie Kurzawie i Lidze Ochrony Przyrody oddziałowi w Gorlicach za ta piękną inicjatywę, podziękować ze zostaliśmy zaproszeni do współpracy z tak zacnym gronem. Gratuluję wszystkim zwycięzcą a przede wszytkim im nauczycielom, którzy włożyli ogrom pracy gdyż jak to powiedziało jury: poziom był niezwykle wysoki. Świadczy również o tym to, że wyłoniono dwa pierwsze miejsca, czyli wiedza ekologiczna, biologiczno- chemiczna naszych uczniów szkół ponad gimnazjalnych jest naprawdę najwyższym poziomie. Nic innego nam nie pozostaje jak się tylko od nich uczyć” – skomentował wydarzenie Mirosław Wędrychowicz Starosta powiatu gorlickiego

fot. Michał Niemaszyk

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy