Powstaje atrakcja turystyczna dla upamiętnienia I Wojny Światowej
W sobotnie południe południe na Wzgórzu Pustki w Łużnej odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego oraz kamienia węgielnego pod podwaliny powstającej na nowo drewnianej gontyny. Udział w niej wziął m.in. burmistrz Bobowej Wacław Ligęza.
Poprzednia konstrukcja przez czyjeś niecne czyny spłonęła 29 czerwca 1985 roku. Ze względu na trudne warunki dojazdu i ówczesne możliwości OSP gontyny nie udało się uratować. Niewątpliwie była ona jednym z symboli Łużnej a tym samym odbywających się w tym miejscu walk wielkiej Bitwy Gorlickiej. Pustki są największą nekropolią w Małopolskie upamiętniająca Pierwszą Wojnę Światową, gdzie tysiące żołnierzy armii austro-węgierskiej przelało krew w walce z Rosjanami.
Dopiero po trzydziestu latach od daty zniszczenia Gontyny samorząd Gminy Łużna przy współpracy z Starostwem Powiatowym w Gorlicach postanowili odbudować ten symbol historycznych wydarzeń naszego regionu. Jeszcze do nie dawna wychodząc na sam szczyt wzgórza zastać można było stare zarośnięte krzakami i drzewami resztki murów dawnej budowli. Dziś to nowoczesne fundamenty, które dają szansę na powrót do świetności tego obiektu jak i całego wzgórza.
Na uroczystości oficjalnego rozpoczęcia prac przybyli m.in. wojewoda małopolski Jerzy Miler, konsul Generalną Węgier w Adrienne Körmendy, vice ambasador Austrii – minister Stella Avallone, delegacja włoskiej gminy Massarosa na czele z Andrea Marocoo, członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, wójt gminy Łużna Kazimierz Krok, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, radni powiatu gorlickiego, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin.
Już za rok dokładnie 2 maja 2015 r. na Wzgórzu Pustki odbędą się uroczystości 100-lecia bitwy pod Gorlicami, a zarazem otwarcie Gontyny, którego według pozyskanych informacji dokona Prezydent Bronisław Komorowski.