Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Osiągnięcia Bobowej dostrzega cała Polska! (TV)

08.07.2014 Autor: Mateusz Książkiewicz
Ubiegły miesiąc obfitował we wszelkie konkursy samorządów i ich gospodarzy. Gminie Bobowa na czele z burmistrzem Wacławem Ligęzą udało się zdobyć kilka bardzo prestiżowych nagród i wyróżnień wśród nich: Perła Samorządu, Korony Małopolski oraz Lider Lokalnej Społeczności.

Niewątpliwie otrzymanie kilku znanych tytułów wpływa pozytywnie na promocje naszej Gminy jak i samego miasta Bobowa. Jest to darmowa reklama w różnorodnych środkach przekazu publicznego. Jak mówią sami mieszkańcy cieszą się też krajanie, którzy o pozytywnych zmianach swojego miejsca urodzenia czy wychowania słyszą z radia, internetu czy telewizji.

Każda inwestycja czy wydarzenie realizowana na terenie Bobowej i jej okolic nie tylko przyciąga turystów ale również motywuje lokalne firmy do dalszego rozwoju. Pojawiają się także nowi inwestorzy tworzący kolejne miejsca pracy, a to już poprawia byt mieszkańców nie tylko naszej gminy. Nie sposób nie zauważyć rozwijającej się sieci kanalizacji oraz wodociągów, kolejnych odcinkach chodników dla pieszych w ciągu dróg wojewódzkich, wybudowanym moście na rzece Białej w kierunku Berdechowa czy wykonanym projekcie mostu w Jankowej. W ostatnich latach powstały i nadal powstają Domu Ludowe połączone często z remizą w każdej z miejscowości, wybudowano boiska wielofunkcyjne przy każdej ze szkół jak również utworzono place zabaw by również najmłodsi mieli swoje miejsce. Nie sposób wymienić wszystkich inwestycji jakie zostały wykonane w Bobowej i miejscowościach ościennych. Patrząc jednak poza granicę Gminy każdy raczej zauważy, że Bobowa rozwija się na wielu płaszczyznach kiedy inne samorządy inwestują np. wyłącznie w turystykę i edukację zapominając o przyziemnych potrzebach wodociągu, kanalizacji.

Warto wspomnieć, że większość zadań realizowanych przez bobowski samorząd jest wykonywana dzięki środkom zewnętrznym.

– Kilka dni temu w Warszawie było wręczenie wyróżnień oraz dyplomów dla samorządów, które sobie najlepiej radzą w ostatnich latach – mówi Wacław Ligęza burmistrz Bobowej.  Pod uwagę były wzięte różne obszary życia, ale też i indywidualne wyróżnienia i dyplomy dla szefów tych samorządów, czyli dla prezydentów największych miast, burmistrzów, wójtów. Czułem się zaszczycony, że nasza gmina znalazła się wśród siedmiu najlepszych gmin w Polsce – pod kątem właśnie wielu działań, które zostały podejmowane, takie jak chociażby inwestycje infrastrukturalne, inwestycje w sport i turystykę oraz inne dziedziny, na ochronę środowiska na którą również bardzo kładziono nacisk. Chociaż nie spodziewałem się takiego wyróżnienia otrzymałem dyplom za zajęcie III miejsca wśród gmin miejsko-wiejskich w Polsce. Bardzo sobie to cenię, gdyż o tytule tym zadecydowali niezależni eksperci. Natomiast kilka tygodni temu w Świdnicy zostały wręczone wyróżnienia podczas Ogólnopolskiego Kongresu Regionów, gdzie miesięcznik Forbes i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zorganizowała konkurs na Lidera Lokalnej Społeczności, gdzie miałem zaszczyt odebrać takie wyróżnienie. Znalazłem się wśród pięciu najlepszych burmistrzów w Polsce. Oceniano, w dużej mierze pod kątem liderowania społeczności lokalnej, czyli wszystkie inicjatywy jakie pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat – w sumie było to takie też podsumowanie kadencji. Trzeba było także wykazać się inwestycjami, nakładami infrastrukturalnymi i pozyskiwaniem środków z różnych źródeł. Trzecie wyróżnienie, które otrzymało nasze miasto to podium w konkursie Korony Małopolski ogłoszonym przez Gazetę Krakowską przy współudziale Marszałka Województwa Małopolskiego i Radia Kraków. Nasze miasto zajęło trzecie miejsce i jest to duża zasługa samych mieszkańców, aktywnych mieszkańców, którzy mieli możliwość głosowania przez właśnie internet, czy poprzez smsy. Również kapituła oceniała wszystkie inne paramenty związane z jakością życia i z podnoszeniem jakości życia mieszkańców. Uważam to za sukces ponieważ jesteśmy młodym miastem, a jednak okazało się, że dostrzeżono różne dobre działania, które podejmowaliśmy. Wracając do wyróżnienia w Świdnicy, ocena konkursowa była wynikiem pracy niezależnych ekspertów, profesorów z Uniwersytetu Warszawskiego. Tym bardziej można czuć się tutaj w jakiś sposób docenionym, także było mi bardzo miło. Chcę wyraźnie podkreślić, że nie byłoby tych wyróżnień, gdyby nie dobra ale to bardzo dobra współpraca z radnymi, sołtysami, samorządowcami, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, którzy naprawdę wykazali się ostatnio bardzo dużą aktywnością. Jest to praca całego zespołu, którym tutaj dysponujemy, i który pomaga mi w wielu tych przedsięwzięciach. Staram się temu wszystkiemu w jakiś sposób przewodzić, inicjować pewne działania, ale to absolutnie nagroda jest dla nas wszystkich.

Zapraszamy do oglądania naszych materiałów filmowych.

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)