Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Połamane drzewa, pozrywane dachy. Nocny reportaż z Bobowej i okolic!

Autor: Daniel Malski
W nocy z 13 na 14 sierpnia nasz region nawiedziły gwałtowne burze, które niosły ze sobą intensywne opady atmosferyczne, silny wiatr a lokalnie także grad. W skutek wichury ucierpiało kilkanaście budynków, a wiele dróg było nieprzejezdnych.

Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej wydał wczoraj wieczorem ostrzeżenia dla województwa małopolskiego w związku z przewidywanymi burzami oraz silnym porywistym wiatrem. Meteorolodzy stwierdzili wtedy 90-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska.

Przetaczające się przez Polskę pasmo burz nie ominęło powiatu gorlickiego. Wyładowania atmosferyczne a wraz z nimi porywisty wiatr pojawił się nagle. Niewątpliwie dla wielu mieszkańców gminy Łużna i Bobowa była to bardzo niespokojna noc. Zjawiska osiągnęły apogeum około 1:00 nad ranem, kiedy widoczne były już pierwsze efekty silnego wiatru. Ponad 100 połamanych drzew, 32 zerwane dachy, zerwane trakcje kolejowe, zablokowane drogi-  takie szkody odnotowano na terenie powiatu gorlickiego.

Jak informują strażacy przy 25 wyjazdach uczestniczyły 22 samochody jednostek OSP w liczbie 115 ratowników oraz 10 zastępów Jednostek Ratunkowo-Gaśniczych w liczbie 28 strażaków, w tym Komendant Powiatowy PSP, zastępca Komendanta Powiatowego, dowódca Jednostki Ratunkowo–Gaśniczej oraz zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno–Szkoleniowego. Najwięcej, bo aż 20 zdarzeń miało miejsce w Gminie Bobowa, w gminie Łużna 2 zdarzenia, natomiast w  Biesnej i Małastowie strażacy odnotowali po jednym zdarzeniu. Uszkodzeniu uległo 9 dachów w tym: 7 na budynkach mieszkalnych i 2 na budynkach gospodarczych. Pozostałe zdarzenia polegały na usuwaniu powalonych drzew.

O tym ze służba w straży wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności przekonał się jeden ze strażaków OSP Łużna, który został rażony prądem po dotknięciu wilgotnej belki  dachowej jednego z domostw będącej pod napięciem z przebicia instalacji elektrycznej. Przybyły na miejsce zespół Pogotowia Ratunkowego zabrał poszkodowanego do szpitala. Jego stan określa się jako dobry.

O ewentualnych zagrożeniach pogodowych będziemy informowali Państwa w specjalnych komunikatach, dlatego warto śledzić nasze portale na bieżąco.

fot. Mateusz Książkiewicz

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy