Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Biskup Lechowicz poświęcił budynek szkoły muzycznej w Bobowej (TV)

22.09.2014 Autor: Mateusz Książkiewicz
W minioną sobotę (20.09.br) odbyło się uroczyste poświęcenie budynku Dworu Długoszowskich, w którym 1 września działalność rozpoczęła utworzona niedawno Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej. Aktu tego dokonał biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. Wiesław Lechowicz przy udziale wielu gości.

Wśród osób, które uczestniczyły w poświęceniu był m.in.: Andrzej Romanek poseł na Sejm RP, senator Stanisław Kogut, starosta powiatu gorlickiego Mirosław Wędrychowicz, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda, mł. insp. Mirosław Kawa zastępca komendanta policji w Gorlicach, mł. bryg. Dariusz Surmacz zastępca komendanta PSP w Gorlicach, radni powiatu gorlickiego: Adam Urbanek oraz Zygmunt Fryczek, radni gminy Bobowa, księża dekanatu bobowskiego oraz sąsiedniej parafii Bruśnik, wójt gminy Korzenna Leszek Skowron, Jolanta Chliszcz wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, mecenas Agnieszka Śliwa, dyrektor Banku Spółdzielczego w Grybowie Wiesława Włodarz, dyrektorzy placówek edukacyjnych z Bobowej i okolic oraz  wybitna śpiewaczka operowa Urszula Rojek.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa Wiesława Lechowicza przy współudziale księży z dekanatu bobowskiego w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bobowej. Obecne na niej były poczty sztandarowe bobowskich szkół m.in. ZSZ, ZSO oraz ZS nr 1. Po błogosławieństwie zebrani udali się przy wtórze Orkiestry Dętej z Siedlisk do budynku Dworu Długoszowskich, gdzie nastąpiło przecięcie symbolicznej wstęgi oraz obrzęd poświęcenia budynku.

Przybyli do nowo powstałej placówki mogli zobaczyć na ekranie obiekt przed oraz w trakcie remontu. Wszyscy byli pełni podziwu dla prac jakie zostały wykonane a także wysokiego poziomu wyposażenia. Warto przypomnieć, że zabytkowy dwór jest obecnie ogrodzony, posiada monitoring oraz mogą korzystać z niego osoby niepełnosprawne. Rodzice lub opiekunowie uczniów będą mogli poczekać na swoje pociechy w specjalnie do tego przygotowanej poczekalni. Sami natomiast wychowankowie szkoły muzycznej mają do dyspozycji profesjonalnie przygotowane sale lekcyjne spełniające wszelki wymogi zajęć gry na instrumencie. W jednym z największych pomieszczeń dworku zorganizowano salę koncertową, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości oficjalnego otwarcia szkoły.

Zebranych powitała Agata Wrona, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza oraz Robert Gryzik dyrektor szkoły muzycznej w Bobowej. Głos zabierali także goście będący na sali. Całość uświetniła muzyka w wykonaniu nauczycieli a także ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej.

– Jest to niecodzienna uroczystość, można stwierdzić historyczne wydarzenie – otwarcie Szkoły Muzycznej I stopnia – i to jeszcze w takim budynku, który ma ogromne znaczenie dla naszego miasta jak i gminy – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Zobowiązało nas to do tego, aby nadać tej uroczystości szczególny wymiar. Ksiądz biskup z wielką ochotą i przyjemnością przyjął zaproszenie i przyjechał tutaj do Bobowej. Jest pod wrażeniem tego obiektu, pomieszczeń jak i warunków, które udało się nam tutaj stworzyć. Jego modlitwa i to Słowo Boże powiedziane podczas homilii też ma swój ogromy wymiar. Myślę, że każdy z nas powinien wyciągnąć określone wnioski. Osobiście bardzo się cieszę ponieważ te działania, które były podejmowane przez nasz samorząd, moją osobę jak również przez moich współpracowników sprawiły, że ta szkoła została utworzona, zostało podpisane porozumienie. Tak jak mówili dzisiaj goście: „My odejdziemy, szkoła pozostanie, a następne pokolenia będą mogły się kształcić. Osoby, które uczą się muzyki uwrażliwiają się w szczególny sposób i to się na pewno przyczyni do podniesienia poziomu w ogóle funkcjonowania społeczeństwa w sferze kultury. Myślę, że w przyszłym roku kolejna grupa dzieci zostanie włączona do tej społeczności szkolnej. Mamy świetną kadrę nauczycielską, są możliwości nauki na różnych instrumentach, w tej chwili jest ich dziewięć. Wszystko jest przed nimi, teraz tylko chodzi o to, aby dzieci osiągały jak najlepsze wyniki. Ważny jest także ten drugi wymiar, gdyby nie ta inwestycja budynek na pewno uległby całkowitemu zniszczeniu. Zagospodarowanie go pod funkcjonowanie szkoły muzycznej okazało się idealnym rozwiązaniem.

Podkreślić trzeba ogromną zawziętość pana burmistrza, bowiem było to dwa lata starań o powstanie szkoły muzycznej ostatecznie zwieńczonych sukcesem – powiedziała naszemu portalowi Jolanta Chliszcz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej. W lipcu pani minister Milanowska podpisała porozumienie i przekazała w ten sposób szkołę muzyczną do prowadzenia jednostce samorządu terytorialnego. Ponieważ ta placówka, w której się znajdujemy absolutnie spełniała wymagania ministra oraz Centrum Edukacji Artystycznej nie było ku temu żadnych przeszkód. Wpływ na powstanie szkoły muzycznej miała też historia dworku. Tradycje kulturalne tego miejsca są tutaj znaczące. Zdarzyły się także dwie fajne rzeczy, nie dość, że powstała szkoła muzyczna, to ulokowano ją w miejscu, które dla dobra narodowej kultury jest znaczące.

O samym funkcjonowaniu szkoły muzycznej opowiada jej dyrektor Robert Gryzik: – Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej powstała 1 września 2014 roku. Ma ona cztery klasy pierwsze i uczy się w niej 64 uczniów. Jest pierwsza klasa cyklu sześcioletniego, gdzie mamy 16 uczniów oraz trzy klasy cyklu czteroletniego, gdzie mamy 48 uczniów czyli w każdej klasie po 16 uczniów. Mamy instrumenty takie jak skrzypce, fortepian, flet, klarnet, saksofon, trąbka, gitara, akordeon oraz perkusja. Są to instrumenty główne, na których dzieci i młodzież uczą się gry na instrumencie. Część z nich zakupili rodzice, pozostałe gmina oraz miasto Bobowa. Prowadzone będą również przedmioty teoretyczne, czyli kształcenie słuchu i rytmika w I klasie. W przyszłym roku mamy nadzieję na kolejny nabór, będzie wtedy I i II klasa przez co podwoimy liczbę dzieci. W tym roku nabór był bardzo duży – zgłosiło się 200 uczniów, kandydatów – z których wybraliśmy 64.

 ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMU:

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)