Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

W Bobowej kształcą od ponad 115 lat! Jubileusz Zespołu Szkół Zawodowych

Autor: Łukasz Augustyn
Kilka dni temu uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej obchodzili 115 rocznicę powstania tejże placówki. Jak zmieniała się szkoła na przestrzeni tak długiego okresu? Jak przebiegała uroczystość?

W miniony czwartek, 27 listopada br. w murach bobowskiej zawodówki odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości każdego roku szkolnego, mianowicie dzień patrona szkoły będący jednocześnie rocznicą powstania szkoły. Wydarzenie ma miejsce jak co roku pod koniec listopada, jest również okazją do ślubowania klas pierwszych.

Historia powstania Zespołu Szkół zawodowych w Bobowej sięga daty 1899 r., kiedy to w Bobowej zorganizowano organizowano Krajową Szkołę Koronkarską podporządkowaną Wydziałowi Krajowemu we Lwowie. 1 Września 1946 roku rozpoczęła działalność szkoła, która istnieje do dziś. Nazywała się wówczas Publiczną Dokształcającą Szkołą Zawodową. Z inicjatywą ufundowania sztandaru i nadania imienia Stanisława Wyspiańskiego Zespołowi Szkół Zawodowych w Bobowej wystąpiła w roku szkolnym 1992/93 zastępca dyrektora szkoły Aniela Wojtarowicz. Uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru odbyły się 9 czerwca 1994 roku.

Po premierze “Wesela” – najsłynniejszego i najbardziej oryginalnego dramatu Wyspiańskiego, która miała miejsce 16 marca 1901 roku w Krakowie artysta został nazwany wieszczem narodowym, spadkobiercą wielkich romantyków, został uznany za strażnika zbiorowego sumienia Polaków.

Uroczystość związana z rocznicą powstania Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej rozpoczęła się mszą święta sprawowaną przez ks. Bogdana Florka w miejscowym kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych. Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami oraz pocztem sztandarowym udali się do budynku szkoły gdzie odbyło się ślubowanie 65 uczniów klas pierwszych. Kolejną częścią programu była prezentacja patrona szkoły związana z historią i twórczością. Przybliżono także dzieje Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej na przestrzeni 115 lat. Dodatkową atrackcją był pokaz mody oraz kreacji fryzjerskich z różnych epok w wykonaniu uczennic. Oprócz społeczności szkolnej na wydarzenie przybyli przedstawiciele z Środowiskowego Hufca Pracy oraz rodzice uczniów.

– Nasza szkoła obchodziła jubileusz 115 lat istnienia – chociaż tak bardzo nie nagłaśnialiśmy tego wydarzenia, nastawiliśmy się na jego głębokie przeżycie jako cała społeczność szkolna. Stąd też zaangażowanie młodzieży w organizacje programu, w którym nie zapominaliśmy o patriotyzmie. Na uroczystość przybyli przedstawiciele OHP z Gorlic, z którym współpracujemy. Było przygotowane także specjalne stoisko pt. „Wspomnień Czar”, na którym można to było przeglądnąć kroniki szkolne z odległych lat. Młodzież jak również nauczyciele nie mogą zapominać o tradycjach naszej szkoły, które musimy nadal kontynuować – skomentował Janusz Średniawa opiekun samorządu szkolnego w Bobowej

fot. Michał Niemaszyk

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy