Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nocne loty Eurocopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dobrą wiadomość przyniósł 15 stycznia 2015 roku, bowiem od tego dnia stacja LPR w Krakowie, jako druga w kraju pełni całodobowy dyżur. Wcześniej do pomocy 24h na dobę gotowi byli tylko ratownicy z Warszawy.

W Krakowie uruchomiono drugą w Polsce całodobową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotychczas HEMS-y (Helicopter Emergency Medical Service – Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) wylatywały z Krakowa „od wschodu, do zachodu słońca” od 15 stycznia będą pełnić dyżury 24 godzinne.

Utworzenie całodobowego dyżuru znacznie ułatwi dostępność zespołów LPR-u nocą w czasie wypadków komunikacyjnych, nagłych zachorowań czy też transportów między szpitalnych, a to natomiast przełoży się na szybkość niesienia pomocy. Wymiana śmigłowców na Eurocoptery umożliwia przedłużanie trwania dyżurów lotniczych w poszczególnych bazach. Nie jest to jednak tak łatwy proces, jak mogłoby się nam wydawać. Utworzenie takiej stacji poprzedza m.in.: wylatanie przez pilotów odpowiedniej ilości godzin na nowym helikopterze, wyszkolenie strażaków, które dotyczą zabezpieczenia lądowiska, wyznaczenia w gminach miejsc do lądowania nocą, a także przeszkolenie dyspozytorów.

Na siedemnaście załóg LPR w Polsce już dziewięć pełni dyżury nocą, ale tylko dwie całodobowo. W ciągu kolejnych lat liczba ta ma zwiększyć się do pięciu załóg, które pomoc potrzebującym będą niosły 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

fot. archiwum (ilustracyjne)

mIMG_7346

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy