Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Gmina Bobowa. Aż 270 interwencji strażackich w 2014 roku

Autor: Jakub Oślizło
Podsumowanie działalności straży OSP i PSP na terenie gminy Bobowa przygotował dla nas rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach mł.bryg Dariusz Surmacz. Niestety patrząc na lata wcześniejsze ostatni rok wydaje się być rekordowy jeśli weźmiemy pod uwagę ilość interwencji.

W Polsce zawód strażaka jest jednym z najbardziej szanowanych ale także najniebezpieczniejszym pośród innych. Mimo to wielu małych chłopców marzy o tym by zostać strażakiem bowiem to oni poświęcają swoje zdrowie a nie raz i życie by ratować ludzi oraz ich dobytki. Czuwają dzień i noc by każdy obywatel mógł spać spokojnie.

Patrząc na ogólne dane z 2014 roku w powiecie gorlickim interweniowano aż 1657 razy z czego 240 były to pożary, 1388 miejscowe zagrożenia i 29 alarmów fałszywych. Był to swoisty rekord ilości wyjazdów w całej historii działalności straży pożarnej w powiecie gorlickim. Najwięcej interwencji odnotowano w samym mieście Gorlice i było ich 352, na drugim miejscu jest gmina Bobowa z liczbą 270 interwencji, trzecie miejsce należy do Gminy Gorlice – 251.

– Jeżeli chodzi o 2014 rok to odnotowaliśmy wzrost miejscowych zagrożeń – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. Było to spowodowane tym, że mieliśmy do czynienia z lokalnymi podtopieniami a sytuacja ta występowała od maja do sierpnia z krótkimi przerwami. Mieliśmy wtedy do czynienia z opadami atmosferycznymi i silnymi wiatrami. Ogólnie wystąpił wzrost zdarzeń o 600 interwencji czyli aż 36% względem 2013 roku. Odnotowaliśmy spadek ilości pożarów o 23% i wzrost miejscowych zagrożeń o 47%. W całym powiecie gorlickim w działaniach tych wzięło udział 11251 strażaków (wzrost o ponad 33% – dop. red.) a jeżeli chodzi o ilość samochodów, które wzięły udział w działaniach to było 2405 samochodów  pożarniczych. Co istotne udało nam się uratować mienie o dużej wartości bo ponad 14 mln 800 tyś zł. Na szczęście w pożarach nikt nie zginął, a tylko 8 osób było rannych. W wypadkach drogowych, w których brała udział Państwowa Straż Pożarna niestety 6 osób poniosło śmierć, 78 zostało rannych. Przez cały rok prowadziliśmy akcję otwartych strażnic. Podczas ferii zimowych, wakacji, miesiącu maju i nie tylko można było zwiedzić naszą komendę a uczyniło to 34 grupy zorganizowane, to swoisty rekord, gdzie zawitało do nas 982 uczniów. Prowadziliśmy działania z promowania naszej służby, nauki pierwszej pomocy. Pomagaliśmy w kwestiach związanych z bezpieczeństwem w szkołach podczas różnych pikników rodzinnych jak i uroczystościach organizowanych przez instytucje zewnętrzne. Łącznie odwiedziło te happeningi czy też imprezy 1500 osób. Prowadziliśmy również też edukację i pogadanki w przedszkolach oraz szkołach  z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami, osobami dorosłymi i w przedszkolach , na obozach , na koloniach , na warsztatach i tu przeszkoliliśmy w ramach naszych akcji 693 osoby , co łącznie dało nam wynik jeżeli chodzi o wszystkie akcje prowadzone w tamtym roku to też rekordowa liczba 3175 osób .

W 2014 roku współorganizowaliśmy turniej wiedzy motoryzacyjnej z policją i innymi służbami, turniej wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowym. Udało nam się zorganizować konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem “Strażacy ziemi gorlickiej na nich zawsze można polegać” na który wpłynęło 190 prac, te najlepsze zostały wyróżnione. Organizowaliśmy razem z Polskim Czerwonym Krzyżem mistrzostwa w pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych. Odbył się także II powiatowy Bal Strażaków w Wilczyskach. Po raz pierwszy rozegraliśmy międzypowiatowy turniej piłki nożnej, w którym wzięły udział  drużyny z powiatów: tarnowskiego, nowosądeckiego, jasielskiego oraz gorlickiego, po cztery drużyny z OSP i  cztery z Państwowej Straży Pożarnej. Jako klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Powiatowej PSP zbiórkę krwi w ramach 9 edycji programu pod tytułem Gorąca Krew. Udało nam się zebrać w tamtym roku 69 litrów krwi, która zasiliła gorlicki szpital. Jak zawsze naszą uwagę skupiliśmy także na ćwiczeniach, na obiektach zewnętrznych było ich 12 a ćwiczenia powiatowe zorganizowaliśmy na kompleksie  leśnym. Brały w nich udział grupa krynicka GOPR, policja, kierownictwo nadleśnictwa oraz jednostki z OSP Dominikowic, Biecza, Kobylanki, Krygu, Moszczenicy, Ropy, Sękowej, Ujścia gorlickiego, Wójtowej, Małastowa, Szalowej, Łużnej, Gładyszowa i Ropicy Górnej. W zakresie szkoleń w poprzednim roku prowadziliśmy intensywne szkolenia druhów OSP, skorzystało z nich 449 osób. Było to szkolenie dla strażaków ratowników (część II), które ukończyło 34 osoby,  szkolenie ratownictwa technicznego 125 strażaków, szkolenie dowództwa OSP 28 strażaków. Prowadziliśmy również szkolenia z zakresu działań przeciw powodziowych oraz ratownictwa na wodach i tu 104 osoby odbyło przeszkolenie na terenie zbiornika wodnego Klimkówa.

Sprawdzając bardziej szczegółowe statystyki interwencja w powiecie gorlickim była co 5 godzin 20 minut a miejscowe zagrożenie było co 6 godzin 30 minut. Pożar występował co 36,5 godziny, fałszywy alarm co dwanaście i pół dnia. Najważniejsze zagrożenia, w których brała udział straż pożarna to podtopienia w gminie Bobowa, osunięcia się ziemi, odkrycie rurociągów w miejscowości Gorlice na ulicy Zakole. Ogólnie cały rok był związany z gwałtownymi opadami i silnymi wiatrami, podczas których kilkanaście dachów zostało zerwanych. Jako komendzie udało nam się pozyskać sprzęt m.in. kamerę termowizyjną, cztery ubrania gazoszczelne. Dokończyliśmy modernizację łączności powiatowej dla poprawienia łączności, zainstalowano także nowsze auto-mapy. Część środków na zakup sprzętu pochodziła od samorządów, stąd też podziękowania  w imieniu komendanta dla tych, którzy widzieli nasze potrzeby. Myślę że ten sprzęt posłuży do tego aby strat pożarowych był jeszcze mniej. W 2014 roku komenda wojewódzka zakupiła nam sprężarkę, która służy do nabijania butli do aparatów oddechowych powietrzem. Tym samym zakończyliśmy budowę stacji ODO, w której są przeglądane aparaty oddechowe dla strażaków państwowych jak i OSP. Na pewno zmniejszy to wydatki na utrzymanie sprzętu. Łącznie udało nam się pozyskać od gmin, samorządów powiatu gorlickiego 68 tysięcy złotych na zakup sprzętu, który był współfinansowany przez Komendę Wojewódzką. Całość sprzętu zakupionego w 2014 roku jest warta ponad 120 tysięcy złotych – kończy rzecznik.

Poniżej przedstawiamy Państwu statystyki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Bobowa.

Jednostka Liczba pożarów Miejscowe zagrożenia Fałszywe alarmy
OSP Bobowa 18 73 1
OSP Wilczyska 3 38 0
OSP Stróżna 2 26 0
OSP Siedliska 4 22 0
OSP Jankowa 6 3 0
OSP Sędziszowa 1 28 0
OSP Brzana 2 25 0
Łącznie w Gminie 36 215 1

 

fot. archiwalne zdjęcia ze zdarzeń z udziałem strażaków Gminy Bobowa

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy