Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ile będzie kosztowało parkowanie w Bobowej? (AKTUALIZACJA)

Autor: Mateusz Książkiewicz
Pod dyskusję radnych gminy i miasta Bobowa trafił projekt dotyczący utworzenia płatnej strefy parkowania na niektórych ulicach Bobowej. Liczne głosy trafiają także na naszą skrzynkę redakcyjną od mieszkańców, którzy zamieszkują przy ulicach objętych opłatą parkingową.

Projekt utworzenia płatnej strefy parkowania obejmuje Rynek, ulice: Św. Zofii, Gryfitów, Bp Ludwika Łętowskiego, Kolegiacką , Ks. Jana Czuby, Okrężną a także parking dla samochodów osobowych przy zajezdni autobusowej. Koncepcję opracowała Gminna Jednostka Usług Komunalnych mając na uwadze sugestie urzędu, radnych oraz samych mieszkańców, którzy od wielu lat zgłaszają problem z brakiem wolnych miejsc parkingowych w ścisłym centrum Bobowej. Według projektu na wspomnianych wcześniej ulicach obowiązywać będzie opłata parkingowa w wysokości: 1zł/pół godziny, 1,5zł/godzina oraz 1,5zł/każda kolejna godzina. Opłaty będą pobierane w godzinach od 7.00 do godziny 16.00 wyłącznie od poniedziałku do piątku.

Dla mieszkańców przewidziano także możliwość wykupu abonamentu miesięcznego (30zł/miesięcznie), jest też opcja dla pracujących (do 8h – 20zł/miesięcznie). Można będzie także opłacić sobie tzw. kopertę (100zł/miesięcznie). Z parkingów bezpłatnie będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie o ile posiadają stosowny identyfikator. Opłaty nie będą pobierane na parkingu przy ulicy Stawowej, który może pomieścić blisko 80 samochodów.

Dopracowany projekt trafi w formie uchwały pod głosowanie radnych na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Bobowej zaplanowanej na najbliższy wtorek, 28 kwietnia br.

O szersze przedstawienie projektu oraz motywy utworzenia płatnych parkingów poprosiliśmy burmistrza Bobowej, Wacława Ligęzę: – Wiemy, że ilość miejsca do parkowania jest bardzo ograniczona. Chętnych jest dużo więcej aniżeli miejsc parkingowych dlatego też na wniosek mieszkańców, którzy interweniowali od kilku lat w Urzędzie Miejskim w Bobowej domagając się aby wprowadzić m.in. opłaty który spowodują, że samochody nie będą parkowane w centrum miasta na kilkanaście godzin czy nawet klika dni. Były takie przypadki, że wystawiano także samochody do sprzedaży i zgodnie z prawem nic nie można było z tym zrobić. Ponadto, trzeba przyznać, że duża grupa uczniów, którzy dojeżdżają do szkół również parkuje na rynku. Chociaż wybudowaliśmy parking przy ulicy Stawowej, mogący pomieścić 76 samochodów, świeci on pustkami. Przypomnę, że jest on bezpłatny, blisko szkoły i przedszkola. Został wykonany zgodnie z wszelkimi standardami bo są tam przecież chodniki, przejścia, oświetlenie. Parking ten nadal będzie bezpłatny co będzie alternatywą dla płatnej strefy parkowania. Było kilkadziesiąt interwencji aby zrobić coś z tym, by można było zaparkować w centrum Bobowej na czas załatwiania spraw w urzędzie, kościele czy przychodni. Nie bez znaczenia jest też fakt, że do Bobowej przyjeżdża wielu turystów chcących zwiedzić nasze zabytki jednak gdy nie ma miejsca do zaparkowania muszą oni odjechać. Na tę okoliczność zostały przeprowadzone konsultacje na wszystkich zebraniach jakie odbywały się od stycznia tego roku. Wszyscy mieszkańcy mieli wtedy prawo zabrać głos w dyskusji i zagłosować odpowiednio czy są za wprowadzeniem opłat bo innej formy ograniczającej parkowanie nie ma. Nikt nie może zakazać parkować na tydzień czy nawet miesiąc jeśli nie ma zakazu czy też opłaty. Stwierdzam, że w znacznej większości społeczeństwo było za przyjęciem tych zmian. W związku z tym, została podjęta dyskusja na komisjach merytorycznych Rady Miejskiej, który zakłada wprowadzenie opłat za postój w centrum Bobowej. Nie będzie żadnych stref, bo wiąże się to z pewnymi komplikacjami, będzie tylko jedna strefa obejmująca wszystkie miejsca. Wprowadzenie opłat ma na celu, zwolnienie miejsc parkingowych dla osób, które chcą zaparkować swój pojazd na czas wizyty w urzędzie czy też sklepie lub przychodni. Zobaczymy jak będzie sprawdzał się ten system, na pewno będzie możliwość wprowadzenia poprawek.

Podczas rozmowy z burmistrzem Bobowej, Wacław Ligęza zapewnił, że dla mieszkańców mieszkających przy Rynku od strony skarpy, w chwili gdy wszyscy właściciele posesji wyrażą zgodę zostanie przekazany sprzęt oraz materiał gminny aby utworzyć alternatywną drogę, przy której mogli będą bezpłatnie parkować.

AKTUALIZACJA:
Około godziny 15.00, po kilku godzinach od opublikowania niniejszego artykułu Gminna Jednostka Usług Komunalnych przesłała na naszej redakcji maila z informacją, że projekt dotyczący utworzenia płatnej strefy parkowania zostanie poddany pod omówienie i głosowanie dopiero na sesji w maju, nie jak dotąd twierdzono kwietniowej.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy