Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Stróżna: pożar sadzy w kominie

Autor: Mateusz Książkiewicz
Wczoraj (tj.31 marca br.) w późnych godzinach wieczornych dyspozytor Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie domu jednorodzinnego w miejscowości Stróżna. Do zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy.

Strażacy po przybyciu na miejsce przystąpili do wygaszenia pieca a następnie do oczyszczenia przewodu kominowego za pomocą szczotki. Dodatkowo prowadzono działania polegające na przewietrzeniu i oddymieniu budynku. Po zneutralizowaniu zagrożenia strażacy z jednostki PSP dokonali badania przewodu kominowego przy pomocy kamery termowizyjnej, przez co udało się wykryć pęknięcia w ścianach komina.

„ O godz. 19: 54 otrzymaliśmy informację o pożarze sadzy w kominie w miejscowości Stróżna. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp JRG Gorlice oraz dwa zastępy OSP w tym jeden z Szalowej (6 strażaków) i jeden ze Stróżnej (6 strażaków). Po przyjeździe na miejsce dokonano rozpoznania w wyniku którego stwierdzono, że doszło do zapłonu sadzy w kominie budynku mieszkalnego. Pierwszym zastępem na miejscu była jednostka OSP Stróżna, która prowadziła działania polegające na dogaszeniu pieca centralnego ogrzewania oraz rozwinięcia linii gaśniczej. Właściciel obecny na miejscu, usiłował stłumić pożar przy użyciu gaśnicy proszkowej. Dodatkowo żarzące się kawałki sadzy zostały strącone w dół przewodu za pomocą szczotki kominiarskiej, a następnie wyniesiono wszystkie elementy sadzy na zewnątrz budynku. Dokonano oddymiania wnętrza pomieszczeń po przez otwarcie okien, sprawdzono przewód kominowy przy pomocy kamery termowizyjnej. Po opuszczeniu kamery przez przewód spalinowy zdiagnozowano popękanie ścian komina. Straty oszacowano wstępnie na około 2000 zł. Działania trwały dwie godziny i czterdzieści minut” – skomentował Dariusz Surmacz oficer prasowy PSP w Gorlicach.

W akcji brali udział druhowie OSP Stróżna, OSP Szalowa oraz zastęp strażaków JRG z PSP w Gorliach.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy