Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Ognisty ratownik – gorąca krew” czyli strażacy dzieciom

Autor: Paulina Wilczyńska
Wczoraj 30 maja na płycie rynku w Gorlicach odbył się dzień dziecka w ramach X edycji programu Strażacy Dzieciom "Ognisty ratownik - gorąca krew". Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, które miały na celu edukację medyczną i pożarniczą.

Organizatorami tego jakże ciekawego wydarzenia było Miasto Gorlice, Rejonowa Rada PCK w Gorlicach, Komenda Powiatowa PSP w Gorlicach oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP w Gorliach.

– Jednym z pierwszych punktów Dnia Dziecka w ramach obchodów X edycji programu Strażacy Dzieciom  „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” była zbiórka krwi, która trwała już od godzin porannych  w Domu Polsko-Słowackim. Krew oddało aż 56 osób więc jest się z czego cieszyć, że są wśród nas osoby, które bezinteresownie chcą pomóc drugiemu człowiekowi oddając cząstkę siebie czyli najcenniejszy lek jakiego nie można wyprodukować w sposób chemiczny. Oficjalne świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy o godzinie 14.00 na płycie gorlickiego rynku. W organizację akcji włączyły się  jednostki ochotniczej  straży pożarnej z terenu powiatu gorlickiego a także samorządy i instytucje, wśród nich Urząd Miasta Bobowa. Wszyscy organizatorzy, partnerzy oraz sponsorzy dołożyli wszelkich starań aby ta impreza mogła się tutaj odbyć. Dla dzieci zostało przygotowane miasteczko strażackie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Najmłodsi mogli zapoznać się z pracą strażaka w bardziej humorystyczny sposób sami gasząc pożary  w miasteczku bajkowych bohaterów. Dodatkową atrakcją były  samochody pożarnicze, od starych po te najnowsze. Dzieciaki miały możliwość wsiąść do wozów bojowych i zobaczyć jak wygląda całe wyposażenie takiego pojazdu. Mamy nadzieję, że atrakcje przypadły wszystkim przybyłym do gustu – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach.

Na scenie gościły m.in dzieci ze Słowacji, Gorlickiego Centrum Kultury oraz Młodzieżowego Domu Kultury jak również Amatorski Zespół Teatralny z Szalowej, który zaprezentował sztukę pt. “Wesele – pogórzańskie oczepiny”. Strażacy JRG Gorlice zorganizowali pokaz, który miał na celu przybliżyć ich pracę oraz podkreślić jak ważna jest podstawowa wiedza z zakresu m.in. pierwszej pomocy. Czas umiliły najmłodszym konkursy i zabawy z nagrodami. Strażacki Dzień Dziecka zakończył występ Szymona Wyrembaka, który prezentował się na scenie jako Elvis Presley w znanych dla króla rock’n’rolla utworach. Dla łasuchów przygotowano kącik gastronomiczny kuchni Magdy Gessler w wykonaniu Grzegorza Schabińskiego. Honorowym Dawcom Krwi zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia.

Łatwo dało zauważyć się obecność strażaków z gminy Bobowa, druhowie OSP Stróżna prezentowali swój sprzęt ratowniczo-gaśniczy, a także brali udział w pokazowych akcjach.

– Już od 10 lat strażacy zawodowi wraz z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej oddają honorowo krew w ramach programu “Ognisty ratownik – gorąca krew” – dodaje dh Przemysław Wszołek sekretarz Wojewódzkiego Sądu Honorowego ZOSP RP Kraków, a jednocześnie współorganizator wydarzenia. – Dzisiejsza akcja jest dużym sukcesem ponieważ zgłosiło się 61 osób chcących podzielić się krwią. Ponieważ u 5-ciu z nich stwierdzono za niską hemoglobinę zostało pobranych 56 dawek, co dało 25 litrów oddanej krwi, jest to rekordowa liczba. Ponieważ w tym roku świętowaliśmy jubileusz edycji tego programu zorganizowaliśmy z tej okazji piknik na gorlickim rynku.

Kiepska, sobotnia pogoda nie przeszkodziła najmłodszym oraz ich opiekunom w dobrej zabawie. Oby takich inicjatyw było jak najwięcej.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy