Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Radni jednogłośni ws. zakupu nowego wozu strażackiego dla OSP Bobowa

Autor: Mateusz Książkiewicz
Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej w Bobowej, które odbyło się w zeszły poniedziałek 15 czerwca br. radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu dotacji celowej w wysokości ponad 280 tysięcy złotych na zakup nowego średniego samochodu gaśniczego dla OSP Bobowa.

– Pojawiła się możliwość zakupu nowego samochodu strażackiego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w naszym województwie w proporcjach 40:60 – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. – Czyli 40 po stronie samorządu a 60 po stronie urzędu marszałkowskiego. Wartość zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego jest oszacowana na poziomie 750 tys. zł. Ponieważ wiemy, że Bobowa od kilku lat jest miastem i mimo iż ta baza nie jest najgorsza to nigdy nasza gmina nie uzyskała nowego samochodu. W interesie wszystkich mieszkańców jest to aby sprzęt najnowszej generacji znalazł się w strażnicy OSP Bobowa. Jednostka ta jest w krajowym systemie ratownictwa, spełnia wszelkie wymogi formalne dlatego od kilku lat prowadzę starania związane z zakupem tego nowego samochodu. Podejmowałem z tym działania w różnych instytucjach, w tym również PSP dlatego kiedy pojawiła się szansa odrazu postanowiliśmy z niej skorzystać. Pozytywną opinię uzyskaliśmy od prezydium zarządu powiatowego OSP RP. Były uzgodnienia, że taka opinia powinna być stąd jest nadzieja, że zarząd województwa weźmie ją pod uwagę i nasza gmina będzie mogła kupić samochód.  Podejmowaną uchwałą chcieliśmy pokazać, że nasz budżet jest wydolny – posiada możliwość wyasygnowania dodatkowych środków na zakup wozu bojowego ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest bardzo ważne. Na bezpieczeństwo w gminie Bobowa stawiamy od wielu lat, w tym na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Samochód ten na pewno będzie wykorzystywany także do ratownictwa drogowego. W tym zakresie nastąpi znacząca poprawa bowiem nowy i niezawodny sprzęt to mniejsze ryzyko, że może nie zadziałać w najbardziej oczekiwanym momencie. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców naszej gminy jak i dla samej jednostki w Bobowej,  która ma najwięcej wyjazdów w ciągu roku a w roku ubiegłym w całym powiecie. Wszystkie zdarzenia drogowe, pożary, powodzie czy wichury, które miały miejsce pokazują że trzeba zabiegać o to aby jak najlepiej doposażać nasze jednostki w sprzęt. Jako gmina dokonaliśmy myślę wielkiego przełomu bo wszystkie jednostki maja już samochody lepszej generacji. One nie są co prawda nowe ale są samochodami o niskich przebiegach i mogą służyć przez kilkadziesiąt lat w poszczególnych jednostkach. Dzisiaj jesteśmy na etapie zakupu tego nowego średniego samochodu dla Bobowej.

Radni przedstawioną uchwałę przyjęli jednogłośnie. Teraz trafi ona do zarządu wojewódzkiego OSP RP w Krakowie. Prezydium zarządu powiatowego OSP RP w Gorlicach wydało pozytywną opinię głosami 6 do 4. Szybki zakup nowego wozu strażackiego dla OSP Bobowa leży także w interesie gminy, bowiem już od 1 stycznia 2016 roku wzrośnie podatek VAT na sprzęt przeciwpożarowy z 8 na 23%. Tym samym wiązałoby się to z koniecznością wydatkowania na ten cel znacznie wyższych środków.

fot. ilustracyjne (wozy zakupione jako nowe dla jednostek powiatu gorlickiego)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy