Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Radni jednogłośni ws. zakupu nowego wozu strażackiego dla OSP Bobowa

Autor: Mateusz Książkiewicz
Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej w Bobowej, które odbyło się w zeszły poniedziałek 15 czerwca br. radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu dotacji celowej w wysokości ponad 280 tysięcy złotych na zakup nowego średniego samochodu gaśniczego dla OSP Bobowa.

– Pojawiła się możliwość zakupu nowego samochodu strażackiego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w naszym województwie w proporcjach 40:60 – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. – Czyli 40 po stronie samorządu a 60 po stronie urzędu marszałkowskiego. Wartość zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego jest oszacowana na poziomie 750 tys. zł. Ponieważ wiemy, że Bobowa od kilku lat jest miastem i mimo iż ta baza nie jest najgorsza to nigdy nasza gmina nie uzyskała nowego samochodu. W interesie wszystkich mieszkańców jest to aby sprzęt najnowszej generacji znalazł się w strażnicy OSP Bobowa. Jednostka ta jest w krajowym systemie ratownictwa, spełnia wszelkie wymogi formalne dlatego od kilku lat prowadzę starania związane z zakupem tego nowego samochodu. Podejmowałem z tym działania w różnych instytucjach, w tym również PSP dlatego kiedy pojawiła się szansa odrazu postanowiliśmy z niej skorzystać. Pozytywną opinię uzyskaliśmy od prezydium zarządu powiatowego OSP RP. Były uzgodnienia, że taka opinia powinna być stąd jest nadzieja, że zarząd województwa weźmie ją pod uwagę i nasza gmina będzie mogła kupić samochód.  Podejmowaną uchwałą chcieliśmy pokazać, że nasz budżet jest wydolny – posiada możliwość wyasygnowania dodatkowych środków na zakup wozu bojowego ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest bardzo ważne. Na bezpieczeństwo w gminie Bobowa stawiamy od wielu lat, w tym na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Samochód ten na pewno będzie wykorzystywany także do ratownictwa drogowego. W tym zakresie nastąpi znacząca poprawa bowiem nowy i niezawodny sprzęt to mniejsze ryzyko, że może nie zadziałać w najbardziej oczekiwanym momencie. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców naszej gminy jak i dla samej jednostki w Bobowej,  która ma najwięcej wyjazdów w ciągu roku a w roku ubiegłym w całym powiecie. Wszystkie zdarzenia drogowe, pożary, powodzie czy wichury, które miały miejsce pokazują że trzeba zabiegać o to aby jak najlepiej doposażać nasze jednostki w sprzęt. Jako gmina dokonaliśmy myślę wielkiego przełomu bo wszystkie jednostki maja już samochody lepszej generacji. One nie są co prawda nowe ale są samochodami o niskich przebiegach i mogą służyć przez kilkadziesiąt lat w poszczególnych jednostkach. Dzisiaj jesteśmy na etapie zakupu tego nowego średniego samochodu dla Bobowej.

Radni przedstawioną uchwałę przyjęli jednogłośnie. Teraz trafi ona do zarządu wojewódzkiego OSP RP w Krakowie. Prezydium zarządu powiatowego OSP RP w Gorlicach wydało pozytywną opinię głosami 6 do 4. Szybki zakup nowego wozu strażackiego dla OSP Bobowa leży także w interesie gminy, bowiem już od 1 stycznia 2016 roku wzrośnie podatek VAT na sprzęt przeciwpożarowy z 8 na 23%. Tym samym wiązałoby się to z koniecznością wydatkowania na ten cel znacznie wyższych środków.

fot. ilustracyjne (wozy zakupione jako nowe dla jednostek powiatu gorlickiego)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy