Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Spartakiada z Kowalem i ZSZ Bobowa

Autor: Łukasz Augustyn
Sobota, 13 czerwca była pełna atrakcji dla mieszkańców Stróż i okolic. Wszystko za sprawą trzech imprez, które odbyły się w tym dniu: XVIII Letniej Spartakiady Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Festynu Parafialnego oraz I Piłkarskiego Letniego Festynu Rodzinnego Akademii Kolejarz. W organizacji spartakiady pomogli niezastąpieni wolontariusze z ZSZ w Bobowej.

Inauguracją wszystkich wydarzeń zaplanowanych na sobotni dzień była Msza Święta celebrowana przez proboszcza ks. Stanisława Betleja w miejscowym kościele, na którą przybyli uczestnicy oraz zaproszeni goście.  Tuż po niej wszyscy zebrani udali się na stadion sportowy w Stróżach, gdzie odbyło się uroczyste powitanie przybyłych gości oraz uczestników XVIII Letniej Spartakiady, aktu tego dokonał Stanisław Kogut –  senator RP, pomysłodawca tej imprezy, Teresa Hernik, prezes Zarządu PFRON, starosta nowosądecki Marek Pławiak, przewodniczący Zarządu powiatu nowosądeckiego Zygmunt Paruch i sekretarz powiatu Witold Kozłowski.

Za organizację całego przedsięwzięcia odpowiedzialna była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach przy pomocy wolontariuszy, którymi byli głównie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej. Podczas sportowej rywalizacji na uczestników czekało wiele konkurencji takich jak chociażby: przeciąganie liny, sztafeta, rzut piłeczkami. Organizacja i przeprowadzenie poszczególnych zadań wymagało sporego wysiłku i było na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem było zadowolenie i radość osób biorących udział. Na zakończenie spartakiady odbył się występ artystyczny Tomasza Wolaka połączony z wręczeniem nagród dla uczestników. Wielką atrakcją okazał się Tomasz Kowal, czołowy polski strongman który przyglądał się wydarzeniu oraz chętnie towarzyszył uczestnikom.

Drugą częścią sobotnich atrakcji był festyn parafialny,w ramach którego odbyły się dwa mecze piłki nożnej: pierwszy pomiędzy DSM-em a ministrantami oraz drugi księża kontra samorządowcy. Na najmłodszych czekały liczne animacje, dmuchane zjeżdżalnie, warsztaty plastyczne, czy też zawody np. w przeciąganiu liny, biegach w zeszytych 3-osobowych spodniach Klauna, grupowych nartach indiańskich, lub nauki chodzenia na mini-szczudłach. Na nieco starszych czekała loteria fantowa oraz występy muzyczne. Na zakończenie obyła się zabawa taneczna przy muzyce regionalnej.

W rywalizacjach Spartakiady udział wzięło kilkadziesiąt Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu całej Małopolski a były to m.in.: WTZ „KARPATY” Grybów, WTZ Siołkowa, WTZ „NADZIEJA” Nowy  Sącz, WTZ „MADA” Nowy Sącz, WTZ Lipnica Wielka, WTZ „RODZINA” Gorlice, WTZ „CARITAS” Gorlice, WTZ Lipinki, WTZ Biecz, WTZ Gładyszów, ŚDS w Nowym Sączu,  ŚDS w Krynica-Zdrój, WTZ Tarnów, ul. Ostrogskich, WTZ Tarnów, ul. Jana Pawła II, WTZ Bochnia – Proszówki, WTZ Zawada Uszewska, WTZ Radwanowice, WTZ Szczawnica, WTZ Gostwica, WTZ Tymbark, WTZ Czarny Potok, DPS dla dorosłych Iwonicz Zdrój, Stowarzyszenie „Mamy Nadzieję” w Jaśle, ZAZ Stróże, WTS Stróże.

Równocześnie do spartakiady trwała pierwsza edycja Festynu Rodzinnego Akademii Kolejarz. Rozgrywany był turniej piłkarski, który zwieńczył ciekawy mecz rodzice vs trenerzy AK + Tomasz Kowal.

– Nauczyciele i wolontariusze z naszego zespołu szkół biorą udział w spartakiadach osób niepełnosprawnych już ponad 10 lat – komentuje wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej Beata Król. Najczęściej mamy ponad 20 wolontariuszy, którzy w swoim wolnym czasie chętnie pomagają osobom niepełnosprawnym w konkurencjach, które są przeprowadzone podczas corocznej spartakiady. Nadzorują to chętnie nauczyciele, poświęcając swój wolny czas. Liczy się przede wszystkim idea pomocy i integracji.

– Jak sami państwo widzą w tym roku pobity został rekord jeśli chodzi o ilość uczestników – mówi z satysfakcją Stanisław Kogut Senator RP. – Nie ukrywam, że w tym roku impreza jest prawdziwie integracyjna, bo zamiast pierwszej ligi jest akademia piłkarska gdzie uczestniczy 250 dzieci a oprócz tego odbywa się spartakiada. Cieszę się także z tego, że udało mi się wybudować w Ośrodek na twardnienie rozsiane, który przyjął im. Trójcy Przenajświętszej i św. Jana Pawła II a za chwilę zostanie uroczyście otwarty. W Polsce jest około 20-40 tysięcy osób niepełnosprawnych chorych na stwardnienie nikt tego nie policzył, ale jest to ogromna tragedia, która często dotyka osób między 20 a 40 lat czyli młodych ludzi. Nowo powstały ośrodek ma 30 miejsc i nie przypuszczałem, że jest tak dużo chorych tutaj w okolicach Grybowa, Stróż, w samej Małopolsce. Dzwonią też z Europy, na jakich zasadach mogą się dostać. Ośrodek posiada bardzo nowoczesny budynek, gdzie osoby niepełnosprawne mają zajęcia w 8 pracowniach. Jeżeli chodzi o atrakcje spartakiady to mamy tutaj przygotowanych wiele konkrecji. Największą atrakcją jest przeciąganie liny, przy którym można zauważyć człowieka o ogromnym sercu mimo to, że jest mulit siłaczem Strongmana Pawła Kowala. Jestem mu wdzięczny za to, że na każdą spartakiadę przyjeżdża. Nie ukrywam, że jest to mój przyjaciel, ale jakby nie miał tego wielkiego serca to by nie przyjechał.

fot. Dominik Gębarowski

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy