Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak się zachować podczas burzy

Autor: Dorota Pietrzak
Każdy z nas dobrze wie, jakim niebezpieczeństwem jest burza. Możemy stać się ofiarą porażenia piorunem, co z reguły kończy się kalectwem lub nawet śmiercią.

Warto więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ich przestrzeganie nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc, bo uratuje życie Tobie lub innemu człowiekowi. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej stworzyła listę zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, kiedy nadchodzi pogodowe niebezpieczeństwo.

Podczas burzy nie powinniśmy wychodzić z domu, a już z pewnością nie wybierajmy się w góry. Najlepiej, jeżeli najgorszą pogodę przeczekamy w zamkniętym budynku. Warto też zabrać z balkonu i podwórka przedmioty, które wiatr może porwać. Ważnym jest także, aby wyłączyć z zasilania urządzenia elektryczne, np. lodówki, telewizory a także urządzenia gazowe.

Dobrze, jeżeli przed burzą zdążymy naładować telefon i zaopatrzyć się latarkę, lub inne urządzenie wytwarzające światło. Jeśli jesteśmy świadkiem już nie burzy, a nawałnicy, dobrze, żebyśmy zeszli na jak najniższą kondygnację budynku, np. do piwnicy i stanęli przy ścianie nośnej, z dala od okien i drzwi.

Jeżeli burza zaskoczy Cię w samochodzie, zatrzymaj go w bezpiecznym miejscu, zasuń szyby, włącz światła awaryjne i nie wychodź z pojazdu. Pamiętaj też, aby nie parkować samochodu pod drzewem, słupem, czy linią wysokiego napięcia. Sam też staraj się nie przebywać w takich miejscach. Staraj się unikać otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości wejścia do budynku, schroń się w rowie lub zagłębieniu terenu, tam jest bezpieczniej niż na otwartej przestrzeni i wzniesieniach. Wyeliminuj ze swojego otoczenia przedmioty metalowe. Poza budynkiem staraj się nie używać telefonu komórkowego.

Jeżeli burza zaskoczy Cię nad wodą, natychmiast wyjdź na suchy brzeg, a najlepiej oddal się od zbiornika wodnego. Zacumuj wszelakie pojazdy wodne, np. żaglówkę, jacht, ponton.

Pamiętajmy, że każda burza, nawet ta, która wydaje się nam niegroźna, niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Chwilowa poprawa pogody nie koniecznie oznacza, że opady i wyładowania elektryczne nie powrócą. Przestrzegajmy powyższych zasad, bo one mogą nam uratować życie.

burza1

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy