Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bogdan Krok odznaczony przez ministra (TV)

11.10.2015 Autor: Dorota Pietrzak
Podczas uroczystości otwarcia XVI Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej wręczona została odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Bogdana Kroka, prezesa Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej.

Tytuł nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, w środowisku lokalnym jak i ogólnopolskim. Odznaka ma kształt stylizowanej i złoconej ciemnoczerwonej rozety o średnicy 32 mm. W środku rozety, na okrągłej, biało emaliowanej tarczy, jest umieszczony stylizowany złocony monogram “RP”, w otoku zaś tarczy, na srebrzonym tle, napis “ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Odwrotna strona rozety jest gładka i złocona. Rozeta jest zawieszona na prostokątnej, pionowej klamrze o wymiarach 10 × 41 mm. W górnej części klamry jest umieszczony srebrzony orzeł stylizowany. W dolnej części klamry, pod orłem, są umieszczone pionowe, jednakowej szerokości, emaliowane paski, biały i czerwony. Odznaka jest wykonana z tombaku.

Właśnie taki medal, 1 października a zarazem pierwszego dnia XVI Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej trafił na ręce Bogdana Kroka. Odznakę przypiął Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, zaś laudację odczytała Małgorzata Kalarus – zastępca dyrektora MCK Sokół, jej treść mogą Państwo przeczytać poniżej.

„Laudacja z okazji odznaczenia Odznaką Honorową – ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”

Bobowa, 1 października 2015 r.

Bogdan KROK przez 31 lat pełnił funkcję Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

W pracy zawodowej angażował się przede wszystkim w organizację amatorskiego ruchu artystycznego, w szczególności ruchu teatralnego; prowadził teatry regionalne i grupy kabaretowe. Zgromadził wokół siebie grupę ponad stu osób (dzieci, młodzieży i osób dorosłych), z którymi wyjeżdżał na Wojewódzkie Festiwale Kultury Młodzieży Wiejskiej w Limanowej. Grupa ta przez pięć kolejnych lat trwania Festiwalu zajmowała pierwsze miejsce prezentując swoje dokonania w takich dziedzinach jak: taniec ludowy,teatr regionalny, kabaret, formy estradowe, zwyczaje i obrzędy ludowe, plastyka, taniec narodowy i towarzyski. Powstałe w tym okresie zespoły: kabaret „Piąte Koło” i Teatr Obrzędu Ludowego – prowadził do roku 1995. Z amatorskimi zespołami teatralnymi – jako kierownik organizacyjny oraz reżyser – brał również udział i odnosił sukcesy na wojewódzkim przeglądzie teatralnym, pn. Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu oraz na Ogólnopolskich Sejmikch Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. W wystawianych przedstawieniach, oprócz tego, że był reżyserem, był również autorem scenariuszy i aktorem. Wiele osób, które uczestniczyło w działalności grup artystycznych prowadzonych przez Bogdana Kroka, pracuje do dzisiaj w amatorskim ruchu artystycznym lub jest aktywnymi społecznikami w swoich środowiskach.

W 1994 roku był w grupie która powołała Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej z inicjatywy Zygmunta Fryczka. Od 1996 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia. Podstawowym celem Stowarzyszenia jest ochrona przed zaginięciem unikatowego rękodzieła ludowego regionu gorlickiego – koronki klockowej.

Bogdan Krok jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej. Setki koronczarek z kraju i zagranicy – gości Festiwalu i wiele osób przyjeżdżających do Bobowej aby podziwiać i kupować koronki, to efekt tych międzynarodowych spotkań koronczarskich w Bobowej. Festiwal zyskał uznanie zarówno Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jak też Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie co przejawia pomocą finansową w formie dotacji na jego organizację.

W 2002 roku Bogdan Krok z grupą miejscowych animatorów kultury, członków Teatru Regionalnego powołał na nowo do życia, po kilkunastu latach niebytu, Regionalny Zespół „Koronka” w Bobowej. Dla zespołu pisał scenariusze, był reżyserem widowisk i występował w zespole jako tancerz.

Jest m.in. współautorem i reżyserem widowiska ludowego„Wesele Pogórzańskie, którego premiera miała miejsce w Skansenie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu w 2005 roku.

W uznaniu zasług Bogdan KROK otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in.:

  • 1989 r.Brązowy Krzyż Zasługi,
  • 1990 r.Nagroda Wojewody Nowosądeckiego II stopnia w dziedzinie teatru,
  • 2001 r.„Unikatowy Medal Starosty Gorlickiego” – za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury regionalnej i promocji ziemi gorlickiej,
  • 2002 r. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  • 2006 r.Nagroda Niezależnej Fundacji Kultury Polskiej „Polcul” w Sydney – Australia, za działalność kulturalną i aktywizację społeczności lokalnej w gminie Bobowa

Z okazji jubileuszu 15-lecia organizacji Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej, w roku 2014, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Pana Bogdana Kroka Odznaką Honorową ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ.”

[jwplayer playlistid=”112738″]

video
Więcej Video

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)