Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bogdan Krok odznaczony przez ministra (TV)

11.10.2015 Autor: Dorota Pietrzak
Podczas uroczystości otwarcia XVI Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej wręczona została odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Bogdana Kroka, prezesa Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej.

Tytuł nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, w środowisku lokalnym jak i ogólnopolskim. Odznaka ma kształt stylizowanej i złoconej ciemnoczerwonej rozety o średnicy 32 mm. W środku rozety, na okrągłej, biało emaliowanej tarczy, jest umieszczony stylizowany złocony monogram “RP”, w otoku zaś tarczy, na srebrzonym tle, napis “ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Odwrotna strona rozety jest gładka i złocona. Rozeta jest zawieszona na prostokątnej, pionowej klamrze o wymiarach 10 × 41 mm. W górnej części klamry jest umieszczony srebrzony orzeł stylizowany. W dolnej części klamry, pod orłem, są umieszczone pionowe, jednakowej szerokości, emaliowane paski, biały i czerwony. Odznaka jest wykonana z tombaku.

Właśnie taki medal, 1 października a zarazem pierwszego dnia XVI Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej trafił na ręce Bogdana Kroka. Odznakę przypiął Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, zaś laudację odczytała Małgorzata Kalarus – zastępca dyrektora MCK Sokół, jej treść mogą Państwo przeczytać poniżej.

„Laudacja z okazji odznaczenia Odznaką Honorową – ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”

Bobowa, 1 października 2015 r.

Bogdan KROK przez 31 lat pełnił funkcję Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

W pracy zawodowej angażował się przede wszystkim w organizację amatorskiego ruchu artystycznego, w szczególności ruchu teatralnego; prowadził teatry regionalne i grupy kabaretowe. Zgromadził wokół siebie grupę ponad stu osób (dzieci, młodzieży i osób dorosłych), z którymi wyjeżdżał na Wojewódzkie Festiwale Kultury Młodzieży Wiejskiej w Limanowej. Grupa ta przez pięć kolejnych lat trwania Festiwalu zajmowała pierwsze miejsce prezentując swoje dokonania w takich dziedzinach jak: taniec ludowy,teatr regionalny, kabaret, formy estradowe, zwyczaje i obrzędy ludowe, plastyka, taniec narodowy i towarzyski. Powstałe w tym okresie zespoły: kabaret „Piąte Koło” i Teatr Obrzędu Ludowego – prowadził do roku 1995. Z amatorskimi zespołami teatralnymi – jako kierownik organizacyjny oraz reżyser – brał również udział i odnosił sukcesy na wojewódzkim przeglądzie teatralnym, pn. Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu oraz na Ogólnopolskich Sejmikch Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. W wystawianych przedstawieniach, oprócz tego, że był reżyserem, był również autorem scenariuszy i aktorem. Wiele osób, które uczestniczyło w działalności grup artystycznych prowadzonych przez Bogdana Kroka, pracuje do dzisiaj w amatorskim ruchu artystycznym lub jest aktywnymi społecznikami w swoich środowiskach.

W 1994 roku był w grupie która powołała Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej z inicjatywy Zygmunta Fryczka. Od 1996 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia. Podstawowym celem Stowarzyszenia jest ochrona przed zaginięciem unikatowego rękodzieła ludowego regionu gorlickiego – koronki klockowej.

Bogdan Krok jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej. Setki koronczarek z kraju i zagranicy – gości Festiwalu i wiele osób przyjeżdżających do Bobowej aby podziwiać i kupować koronki, to efekt tych międzynarodowych spotkań koronczarskich w Bobowej. Festiwal zyskał uznanie zarówno Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jak też Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie co przejawia pomocą finansową w formie dotacji na jego organizację.

W 2002 roku Bogdan Krok z grupą miejscowych animatorów kultury, członków Teatru Regionalnego powołał na nowo do życia, po kilkunastu latach niebytu, Regionalny Zespół „Koronka” w Bobowej. Dla zespołu pisał scenariusze, był reżyserem widowisk i występował w zespole jako tancerz.

Jest m.in. współautorem i reżyserem widowiska ludowego„Wesele Pogórzańskie, którego premiera miała miejsce w Skansenie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu w 2005 roku.

W uznaniu zasług Bogdan KROK otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in.:

  • 1989 r.Brązowy Krzyż Zasługi,
  • 1990 r.Nagroda Wojewody Nowosądeckiego II stopnia w dziedzinie teatru,
  • 2001 r.„Unikatowy Medal Starosty Gorlickiego” – za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury regionalnej i promocji ziemi gorlickiej,
  • 2002 r. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  • 2006 r.Nagroda Niezależnej Fundacji Kultury Polskiej „Polcul” w Sydney – Australia, za działalność kulturalną i aktywizację społeczności lokalnej w gminie Bobowa

Z okazji jubileuszu 15-lecia organizacji Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej, w roku 2014, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Pana Bogdana Kroka Odznaką Honorową ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ.”

[jwplayer playlistid=”112738″]

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)