Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Urodziny w Koronce

Autor: Dorota Pietrzak
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej nie mogło zabraknąć akcentu kultury ludowej. W tym roku zespół regionalny "Koronka" przedstawił na scenie spektakl autorstwa Bogdana Kroka pod tytułem "Urodziny".

Przedstawienie miało na celu pokazanie, jak, ponad sto lat temu, zajmowano się nowonarodzonym dzieckiem i jego matką. W drugiej części spektaklu można było zobaczyć obrzędy domowe przed i po chrzcie dziecka. Na scenie znajdowały się oryginalne, stare meble z domostw członków zespołu lub ich rodzin. Sam scenariusz był współtworzony z ludźmi, którzy pamiętali takowe obrzędy.

“Urodziny” są pełne dawnych tradycji i przesądów. Można zauważyć, że sąsiadki mówią młodej matce czego nie wolno jej robić zaraz po urodzeniu dziecka, co może zaszkodzić jej i noworodkowi. Warto zwrócić uwagę na wystrój kuchni, który prawie dokładnie odwzorowuje domy naszych przodków.

Zespół “Koronka” z tymże przedstawieniem wystąpił na tegorocznych Pogórzańskich Godach w Łużnej, zajmując III miejsce. Grupa teatralna działa przy bobowskim Centrum Kultury. Obecnie w jego skład wchodzą członkowie, którzy mają na swoim koncie kilkudziesięcioletni staż, a także tacy, którzy są od niedawna. Zespół spotyka się co piątek na próbach w sali widowiskowej “Koronka” przy bobowskim rynku. Każdy kto chciałby do niego dołączyć może przyjść na jedno z takich spotkań. Gwarantujemy, że zostanie on przyjęty z otwartymi ramionami do “koronkowej rodziny”, bo tak członkowie zespołu mówią o sobie.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy