Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Uwaga zmiana czasu !

Autor: Dorota Pietrzak
Już w ten weekend, czyli 24-25 października, cofniemy nasze zegarki i wprowadzimy tak zwany czas zimowy. Dzięki temu, że przesuniemy wskazówki z godziny 3 na 2 w nocy z soboty na niedzielę, będziemy mogli spać aż 3600 sekund dłużej.

O potrzebie wprowadzenia podziału na czas letni i zimowy pisali już pod koniec XIX wieku William Willett, Georg Vernon Hudson, a nawet Benjamin Franklin. Jednak wyczyn ten przypisujemy Niemcom i datujemy go na 1916 rok. W Polsce czas zimowy został wprowadzony jednorazowo w 1919 roku. Ponownie stosowano go w latach 1946-1949, 1957-1964, a od roku 1977 przestawiamy zegarki nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego. Do 1995 roku zmiana czasu na zimowy następowała w ostatni weekend września. Obecnie odbywa się to dokładnie miesiąc później.

Czas, który będzie nas obowiązywał już za 2 dni, ma na celu zaoszczędzenie prądu. W zimie Słońce porusza się po niebie między godziną 5 a 19, podczas gdy w lecie dzieje się tak od 6 do 20, a poza tym, jasno jest godzinę przed jego wschodem i godzinę po zachodzie. Dzięki zmianie czasu zaoszczędzimy prąd, bo będziemy zużywać mniej światła, a także podniesiemy bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy będą się poruszać w większości przed zapadnięciem zmroku.

Zmiany czasu nieco rozregulowują nasz codzienny tryb życia. Pojawiają się głosy o zaprzestaniu tego rytuału. Zanim to jednak nastąpi, musimy się przyzwyczaić do tych corocznych zmian i zaakceptować je takimi, jakimi są.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy