Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wypadek autobusu z młodzieżą szkolną

Autor: Łukasz Augustyn
Wypadek z udziałem kilku pojazdów w tym autobusu przewożącego młodzież szkolną był podstawą scenariusza ćwiczeń zorganizowanych przez służby ratunkowe powiatu gorlickiego. Symulacja wypadku masowego odbyła się we środę 28 października w Gorlicach.

Ćwiczenia powiatowe z zakresu zarządzania kryzysowego pn. WYPADEK 2015” zorganizowane zostały przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz  Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Miały na celu doskonalenie współdziałania służb interwencyjnych tj: Policji, Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego, Straży Miejskiej, personelu Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, Pomocy Drogowej i Pogotowia Energetycznego.  Ratownictwo Medyczne, Straż Miejska, Szpital Specjalistyczny w Gorlicach, Pomoc Drogowa i Pogotowie Energetyczne.

Sytuacja na miejscu zdarzenia przedstawiała się następująco: samochód osobowy, w którym podróżowały 4 osoby, jadący z nadmierną prędkością na łuku drogi, wyjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo-bocznie z autobusem przewożącym  młodzież. Autobus uległ zapaleniu. Widząc zdarzenie samochód osobowy jadący za autobusem gwałtownie zahamował, wpadł w poślizg, uderzył w przydrożną latarnię i się zapalił. Wypadkowi uległo także kolejne auto nadjeżdżające z przeciwnej strony, przewracając się na bok, tuż przy przystanku autobusowym. Niestety były ofiary śmiertelne oraz wielu poszkodowanych, ciężko rannych, poparzonych. Słychać było krzyki, a niektórzy uczestnicy wypadku byli w szoku i uciekali z miejsca zdarzenia…

Na miejscu wypadku pojawiła się policja, karetki pogotowia i straż pożarna, przystępując do akcji ratowniczej. Przy udziale policji i gorlickiej straży miejskiej zabezpieczono miejsce wypadku. Ranni po segregacji oraz udzielaniu pomocy medycznej polegającej na: tamowaniu krwotoków zewnętrznych, opatrywaniu ran, unieruchamianiu złamań, tlenoterapii, termoizolacji transportowani byli karetkami do Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach oraz rozwożeni do okolicznych szpitali. Skorzystano także z pomocy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po zakończeniu akcji ratowniczej do działań mających na celu ustalenie przyczyn wypadku przystąpiła policja i prokurator.

Z pełnym zaangażowaniem w ćwiczeniach uczestniczyły Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach

W ćwiczeniach uczestniczyli: członkowie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorlicach, około 70 strażaków z KP PSP Gorlice i OSP z terenu powiatu gorlickiego, Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach, Straż Miejska w Gorlicach, Szpital Specjalistyczny w Gorlicach – SOR, Zespoły Ratownictwa Medycznego, pełnoletni uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, pełnoletni uczniowie Zespołu Szkól Nr 1 w Gorlicach oraz Prokuratura Rejonowa.

Obserwatorami ćwiczeń byli goście z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: Andrzej Pasek – kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Józef Sojka – kierownik Oddziału Zamiejscowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

Ćwiczenia miały na celu:

– doskonalenie współdziałania służb interwencyjnych
– doskonalenie umiejętności koordynacji działań w zakresie zdarzeń masowych;
– doskonalenie zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej podczas zdarzeń masowych z użyciem zestawów PSP R-1;
– doskonalenie działań ratownictwa technicznego;
– sprawdzenie zasad i skuteczności alarmowania oraz praktycznych czasów dojazdu sił i środków na miejsce ćwiczeń;
– współpraca z dyrekcją Szpitalem Specjalistycznym w Gorlicach;
– współpraca z Zespołami Ratownictwa Medycznego podczas działań na terenie powiatu;
– współpraca z Policją podczas działań na terenie powiatu;
– współpraca z Strażą Miejską podczas działań na terenie miasta;
– sprawdzenie systemu łączności podczas akcji prowadzonych z wykorzystaniem sił i środków z terenu powiatu;
– sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno-technicznej sił i środków jednostek OSP;
– wypracowanie optymalnych rozwiązań taktycznych podczas zdarzeń masowych;
– wypracowanie materiałów szkoleniowych na potrzeby tego rodzaju ćwiczeń;
– doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzeń masowych,
– współpraca z mediami podczas zdarzeń.

Oby opis działań oraz załączone zdjęcia były ostrzeżeniem dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego, zwłaszcza teraz gdy drogi robią się śliskie a widoczność zmniejsza mgła.

źródło/fot. SP w Gorlicach

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy