Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Odprawa przed zimą

Autor: Seweryn Zieliński
Przygotowanie do zimy służb, inspekcji i straży było głównym tematem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Obradom przewodniczył starosta Karol Górski.

Obecni byli członkowie Komisji: Marek Podraza, Krzysztof Kosiba, Jan Przybylski, Grażyna Rychlicka-Schirmer, podkom. Daniel Myśliwy i  Powasp. Paweł Zawiślak oraz dyrektoriatowego Zarządu Drogowego Marek Machowski, Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach insp. Michał Gawlik, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Aleksander Górski, mł. bryg. Andrzej Czeluśniak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, a także Maria Gubała koordynator Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Przedstawili oni informacje na temat przygotowania  służb, inspekcji i straży do zimy oraz omówili najważniejsze problemy, jakie w tym trudnym okresie się pojawiają.
PZD nadzoruje 315 km dróg powiatowych. Zimowym utrzymaniem będzie zajmowało się 7 wykonawców wyłonionych w drodze przetargu na okres 3 lat. Do dyspozycji będzie 20 jednostek złożonych z samochodu piaskarki i pługa. Cały powiat podzielony został na 10 okręgów, a drogi mają być posypywane na całej długości, obustronnie piaskiem z solą lub rozdrobnionym kruszywem (750 kg kruszywa/km drogi). W celu lepszej kontroli nad systemem odśnieżania i rzetelnością pracy wykonawców w ich samochodach założone zostały GPS-y oraz optyczne czujniki posypu.
Całodobowy dyżur  pełni i informacje na temat utrudnień na drogach powiatowych przyjmuje Obwód Drogowy w Libuszy – tel. 13 44-71-336. Ponadto w godzinach od 2 w nocy do 15 po południu dyżur sprawować będą także drogowcy w Uściu Gorlickim – tel. 18 351-60-48.

Jak zawsze przed zimą zarówno policja jak i straż zwracała uwagę na potrzebę zwiększonej troski o osoby potrzebujące pomocy, ludzi chorych, starszych, bezdomnych, pod wpływem alkoholu. Sugerowano rozważenie możliwości utworzenia w Gorlicach izby wytrzeźwień (w skali roku gorlicka policja ok. 400 razy odwozi osoby nietrzeźwe do Izby Wytrzeźwień w Nowym Saczu) oraz miejsca, w którym mogłyby się schronić osoby bezdomne w czasie mrozu, w sytuacjach kryzysowych.
Zwracano także uwagę na potrzebę przypomnienia władzom samorządowym o wycince krzaków i gałęzi utrudniających poruszanie się samochodów ratownictwa po drogach publicznych oraz o konieczności dobrego oznakowania dróg ewakuacyjnych w miastach i pilnowanie, aby nie były tarasowane przez pojazdy.
Mówiono także o obowiązku usuwania śniegu oraz zwisających sopli lodowych z dachów, zwracając szczególną uwagę na dachy na 32 obiektach wielkopowierzchniowych, które są w powiecie gorlickim.

źródło/fot. SP w Gorlicach

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy