Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nowe zmiany w prawie jazdy, będzie jeszcze trudniej

Autor: Katarzyna Mierzwa
Co nowego czeka kierowców, którzy odbiorą swoje prawa jazdy po 4 stycznia 2016r.? Przede wszystkim okres próbny, „zielony listek” i ograniczenia prędkości. Oprócz tego nowy kierowca będzie musiał odbyć dodatkowe, płatne szkolenia.

Okres próbny będzie trwał dwa lata i obowiązywał będzie wszystkich świeżo upieczonych kierowców. Od czwartego do ósmego miesiąca od dnia otrzymania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej i ma na celu lepsze przygotowanie do jazdy samochodem, przede wszystkim w trudnych warunkach pogodowych. Takie szkolenie będzie kosztowało odpowiednio: 100 zł teoria i 200 zł praktyka. Kursy teoretyczne będą prowadzone w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, a praktyczne w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy.

Młodego kierowcę będą obowiązywały także inne ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym będzie to 50 km/h, poza nim 80 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych – 100 km/h. Przez 8 miesięcy od dnia wydania prawa jazdy, nie będzie można podejmować pracy zawodowej jako kierowca kat. B.

Jeżeli w czasie dwuletniego okresu próbnego, kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, starosta powiatowy może przedłużyć kwarantannę o kolejne dwadzieścia cztery miesiące. Niedoświadczony kierowca będzie mógł uzbierać tylko 20 punktów karnych przez rok i nie będzie miał możliwości ich zredukowania.

Zmiany maja na celu lepsze przygotowanie kierowców do jazdy. Czy okażą się one owocne? O tym przekonamy się już niedługo. Na razie wiadomo tylko tyle, że cały proces starania się o prawo jazdy wydłuży się i będzie nieco droższy.

fot. WORD Poznań

slider2

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy