Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Powróciły przewozy pasażerskie na linię Stróże-Zagórzany-Biecz-Jasło (TV)

09.01.2016 Autor: Mateusz Książkiewicz
Wszystko za sprawą uruchomionej dokładnie trzy tygodnie temu nowej relacji TLK IC Gdynia/Warszawa - Zagórz. Wprowadzone w nowym rozkładzie jazdy PKP połączenie kolejowe umożliwia mieszkańcom regionu dojazd do 30-kilku miejscowości w Polsce.

19 grudnia 2015 roku po raz pierwszy na stację w Stróżach zawitał pociąg pośpieszny o nazwie Luna prowadzący wagony do Krynicy ale również Zagórza ze stacją pośrednią m.in. w Zagórzanach, Bieczu oraz Jaśle. Tym samym trud miłośników kolei powiatu gorlickiego, którzy działają w nieformalnej grupie o nazwie Reaktywacja pociągów Gorlice-Kraków został wynagrodzony. Po ponad 5 letniej przerwie na linię kolejową nr 108 Stróże-Krościenko powrócił ruch pasażerski, a wydawało się to niemożliwe.

Inauguracyjny przejazd przyciągnął wielu pasażerów. Według Marcina Kreis, koordynatora reaktywacji składem podróżowało kilkadziesiąt osób. Wagony do Zagórza ze względu na nie zelektryfikowaną część szlaku ze Stóż prowadzi lokomotywa spalinowa – najczęściej “Gamma” bydgoskiej Pesy. Eksploatowane przez PKP Intercity od czerwca 2015 roku lokomotywy w czasie mroźnego czasu zdążyły przysporzyć wielu problemów podróżującym jak i samemu przewoźnikowi dlatego konieczne było uruchomienie Zastępczej Komunikacji Autobusowej. Opóźnienia wynosiły nawet kilka godzin. Nie mniej, nowe połączenie miast powiatu gorlickiego znalazło wielu zwolenników, zwłaszcza w okresie świątecznym. Z nowej relacji chętnie zaczęli korzystać także studenci, dla których bilet z Zagórzan do Krakowa kosztuje około 20zł zarezerwowany w tym samym dniu lub tylko 14zł nabyty przynajmniej 15 dni przed podróżą. Atrakcyjnie kształtują się także ceny z Zagórzan/Gorlic do Warszawy (73zł normalny lub 35,77 studencki). W przedsprzedaży powyżej 15 dni ceny maleją aż o 30%. Podróż do stolicy na pewno przyjemniejsza jest koleją niż dziurawymi drogami.

Niecodzienne wydarzenie zostało zauważone przez burmistrza Gorlic Rafała Kukla, który osobiście powitał przybyłych pierwszym kursem TLK Luna na stacji Gorlice/Zagórzany. Zamiast tradycyjnego chleba i soli, lokalna restauratorka Danuta Szpyrka przygotowała dla podróżnych okolicznościowe śniadanie w restauracji Stary Dworzec. Nie zabrakło także okolicznościowej lampki szampana, o którzy zadbali miłośnicy kolei z Gorlic. Ale to nie wszystkie atrakcje jakie przygotowano dla pasażerów Luny. Dzięki staraniom nieformalnej grupy Reaktywacja pociągów Gorlice-Kraków na dworcu centralnym w Warszawie rozdano 20-25 szt kompletów upominków promujących Gorlice oraz cały powiat gorlicki. TLK Luna kursować będzie wybrane dni, codziennie w okresie ferii oraz wakacji.

– Prowadzimy rozmowy na temat tego połączenia, aby był to regularny, codzienny pociąg dalekobieżny – komentuje senator Stanisław Kogut. Dodatkowo toczą negocjacje z Przewozami Regionalnymi aby ten region a zwłaszcza Gorlice nie były odcięte od świata. Nie może być tak, żeby do Gorlic, Zagórzan czy innych miejscowości nie było czym dojechać. Wyrażę zdecydowane poparcie do Ministra Infrastruktury dla tej linii. Będę też chciał by minister tutaj przyjechał na teren powiatów gorlickiego i sądeckiego aby podjąć konkretne decyzje.

Warto dodać, że relacja z Zagórza do Gdyni jest jedną z najdłuższych bezpośrednich relacji w Polsce, długość trasy to 962 km a pierwszy przejazd odbył się w 131 rocznicę uruchomienia Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.

Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji oraz fotoreportażu z pierwszego przejazdu Luny.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)