Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Sołtys Barbara Baran czyta dzieciom

Autor: Łukasz Augustyn
W dobie telewizji, komputerów i coraz częstszego przebywania w wirtualnej rzeczywistości zamiast w realnym świecie, wyjątkowo chwali się właśnie taką inicjatywę, jaką podjęła Szkoła Podstawowa w Stróżnej. Pod przewodnictwem tamtejszego dyrektora Andrzeja Płazińskiego zorganizowano kolejne, trzecie z kolei spotkanie w ramach cyklu zatytułowanego „Dziadkowie czytają dzieciom”.

Podczas spotkania z uczniami jakie odbyło się 15 lutego br. lektorem była Barbara Baran, od 25 lat sołtys Stróżnej. Oprócz bycia babcią, pełni także szereg innych funkcji, działając na rzecz lokalnej społeczności, jest radną Gminy Bobowa, przewodniczy Stowarzyszeniu Koła Gospodyń Wiejskich oraz Radzie Parafialnej.

W trakcie spotkania Pani Barbara czytała zgromadzonym słuchaczom, reprezentującym różne grupy wiekowe (a obecne były na nim klasy 0-III i IV – VI), wybrane utwory literackie. Swe wystąpienie rozpoczęła od „Bajki” Henryka Sienkiewicza, której odczyt był doskonała okazją do przekazania zgromadzonym także kilku informacji na temat samego autora. Ma to dodatkowe znaczenie, ponieważ jak wspomniała także Barbara Baran obchodzimy właśnie rok sienkiewiczowski. Następnie zaprezentowane zostały utwory skierowane już do konkretnych grup. I tak dla młodszych dzieciaków prelegentka przygotowała baśń („Wróżki” Charles Perrault) i dwie legendy („Studnia trzech braci” Kazimierz Zalejski i „Legenda o Podhalu” Władysław Orkan). Starsze dzieciaki miały przyjemność wysłuchać kilka legend („Zatopiona wioska” Czesław Kędzierski, „Jak bochen chleba w kamień się zamienił” Ewa Szelburg – Zarembina, „Złota kaczka” i „Syrena” Artur Oppman).

 

Spotkanie jak i cały cykl są o tyle wyjątkowe, że nie dość, iż są one spotkaniami dwóch rożnych pokoleń to jeszcze niosą ze sobą także piękne i ponadczasowe wartości, jakie zawarte są w treściach prezentowanych utworów literackich o których mogą każdorazowo usłyszeć obecni na spotkaniu młodzi słuchacze. Propagowanie właśnie takich wartości, szczególnie w naszych czasach jest czymś niezmiernie ważnym i potrzebnym. Miejmy nadzieję, że cykl ten będzie trwał jak najdłużej i znajdzie swoich naśladowców także w innych szkołach.

fot. SP Stróżna

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy