Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Sobota, 23 października 2021

Uwaga na silny wiatr, w porywach do 80km/h! Strażacy interweniują

07.02.2016 || Kategorie: Powiat, Straż pożarna, Łużna || Autor: Mateusz Książkiewicz

W godzinach nocnych na naszym ternie zaczął „szaleć” silny wiatr. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. Od rana strażacy ochotnicy oraz ratownicy PSP w Gorlicach przyjęli kilkadziesiąt zgłoszeń będących skutkiem obserwowanego zjawiska.

Do najtrudniejszych zdarzeń związanych z mocnym wiatrem doszło na terenie sąsiedniej gminy Łużna. To tam od rana pracuje większość miejscowych jednostek OSP: Szalowa, Bieśnik, Łużna, Wola Łużańska, została także zadysponowany podnośnik z JRG Gorlice oraz grupa operacyjna. Tamtejsi strażacy interweniowali przy drzewie, które przewróciło się na słup energetyczny oraz uszkodziło transformator. W miejscowości Bieśnik, mocny podmuch wiatru zerwał pokrycie dachowe na jednym z domów, sytuację pomogli opanować ochotnicy OSP Bieśnik, którzy zabezpieczyli konstrukcję dachu plandeką na wypadek deszczu.

Druhowie OSP Szalowa, do pierwszej akcji wyjechali o godzinie 9:40 kiedy potrzebna była pomoc przy drzewie, które spadło na wejście do jednego z domów. Kolejne zgłoszenie dotyczyło wysokiego modrzewia, który niebezpiecznie nachylił się wraz z korzeniami, zagrażając budynkowi. Kiedy strażacy odjeżdżali z miejsca zdarzenia, jadąc w kierunku remizy pomogli jednemu z mieszkańców zabezpieczyć podnoszący się dach a następnie udali się pod budynek Zespołu Szkół w Szalowej, gdzie wiatr zaczął zrywać poszycie dachu szkoły. Przy interwencjach związanych z modrzewiem oraz budynkiem szkoły w podjęciu działań pomagał podnośnik zadysponowany z JRG Gorlice oraz grupa operacyjna PSP w Gorlicach.

Ręce pełne pracy mieli również ochotnicy OSP Wola Łużańska, którzy interweniowali m.in. przy połamanych drzewach w okolicy stacji PKP. Na szczęście wiatr trochę zelżył jednak ostrzeżenie obowiązuje wciąż do godziny drugiej w nocy, 8 lutego br. Niestety kilkadziesiąt domostw na terenie gminy Łużna pozostaje bez prądu, dużo gorsza sytuacja związana z przerwą w dostawie energii elektrycznej ma miejsce na terenie powiatu nowosądeckiego a zwłaszcza terenu Tęgoborzy czy Łososiny.