Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wystawili dramat Witkacego na deskach koronki (TV)

28.02.2016 Autor: Łukasz Augustyn
Młodzi, ambitni, utalentowani? O kim mowa? O aktorach „Szkolnego Teatru Profilaktycznego” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, którzy w zeszły czwartek (tj. 25.02. br.) wystawili swoją sztukę dla lokalnej społeczności zgromadzonej w Sali Widowiskowej „Koronka” w Bobowej.

Przedstawiona przez nich inscenizacja, będącą własną interpretacją dzieła Witkacego „W małym dworku”, to dokładnie ta sama sztuka teatralna, którą młodzi aktorzy zaprezentowali tydzień wcześniej (tj. 16.02. br.) w Gorlickim Centrum Kultury, podczas XVI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorsko – Teatralnego im. Jana Pawła II. Przedstawienie przyniosło im wówczas zwycięstwo (link do artykułu). Już w dniu wspomnianego konkursu obiecali, że wkrótce wystawią swoją sztukę również dla mieszkańców Bobowej i słowa dotrzymali.

Ich występ przyciągnął rzesze widzów, a sala była wypełniona po brzegi. Wśród obecnych na sali znaleźli się radni gminy Bobowa, sekretarz Urzędu Miejskiego Zdzisława Iwaniec, przedstawiciele samorządu oraz duchowni. Jak powiedziała jedna z opiekunek grupy teatralnej Małgorzata Grygiel: – Ze względu na duże zainteresowanie przewidziane są także występy dla innych szkół i miejscowości, takich jak Lipnica czy Siołkowa. Jak wspomniała Grygiel, „Szkolny Teatr Profilaktyczny” już wcześniej (w tym roku po raz piąty) miał okazję prezentować się w czasie konkursów teatralnych:

„Wcześniej było „Tango”, „Nie – boska komedia”, „Przedwiośnie” i „Kartoteka”. Mieliśmy wspaniałych braci Mateusza i Michała Bogusz, którzy zdobywali indywidualne nagrody. Był Jarek Szczepanek, który też otrzymał pierwszą nagrodę. Później Grzegorz Babicz i wiele innej utalentowanej młodzieży, która uzyskiwała wysokie oceny jury. W tym roku, pomimo że były tylko 3 zespoły, to jednak konkurencja mimo wszystko była wysoka, a zwycięstwo nie było takie oczywiste. Ciekawą propozycję, „Fircyka w zalotach” przygotował chociażby Ekonomik. Ale ostatecznie oceniający uznali, że to my byliśmy najlepsi i możemy cieszyć się ze zwycięstwa”.

Na pytanie czy łatwo przyciągnąć młodzież do teatru odpowiada: „Może nie jest ciężko, ale niektórzy nam odmówili, bo mówią, że nie nadają się, wstydzą się i boją publicznych wystąpień, a utalentowanej młodzieży jest mnóstwo. A szkoda, bo jest to najlepsza szkoła przed późniejszymi wystąpieniami, egzaminami, walką o pracę i życiem. Dlatego polecam to wszystkim, niech się bawią, występują, bo to fajny egzamin na przyszłość”.

W podobnym tonie wypowiadał się główny bohater przedstawienia, a zarazem najdłuższy stażem aktor „Szkolnego Teatru Profilaktycznego” – Mateusz Hebda zapytany dlaczego i jak dokładnie zaczęła się u niego przygoda z teatrem, odpowiada: „Wcześniej grywałem w wielu sztukach w naszej szkole. Dwa lata temu zdobyliśmy pierwsze miejsce również w przeglądzie organizowanym przez powiat, i też brałem udział w tej sztuce. (…) Dlaczego to robię? Bo to lubię. Podoba mi się. W ten sposób się samorealizuje. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które boją się występować przed szerszą publicznością, a moim zdaniem może się to kiedyś przydać w życiu”.

Aktorom ze „Szkolnego Teatru Profilaktycznego” gratulujemy wspaniałego przedstawienia i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach ze sztuką, czekając przy tym niecierpliwie na ich kolejne występy.”

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)