Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

CYKL: Spotkanie sprawozdawczo-wyborcze OSP Stróżna

Autor: Łukasz Augustyn
W sobotę, 19 marca odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze jednostki OSP Stróżna. Oprócz wyborów, które są głównym punktem spotkań jest też dyskusja na temat potrzeb druhów. Udział w niej biorą nie tylko strażacy ochotnicy ale także samorządowcy, przedstawiciele powiatowego ZOSP RP oraz reprezentant PSP.

Na dzień dzisiejszy jednostka w Stróżnej liczy 68 członków, w tym 8 kobiet. Skład zarządu w porównaniu z ubiegłym rokiem nie uległ żadnym zmianom. W 2015 roku, druhowie OSP Stróżna wyjeżdżali do 8 akcji w tym do 4 pożarów, 3 miejscowych zagrożeń oraz 1 raz do wypadku.

Do Stróżnej na zebranie ze strażakami przybyli: burmistrz Wacław Ligęza, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Tabiś, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Tomasz Tarasek,  Sekretarz Wojewódzkiego Sądu ZOSP RP Przemysław Wszołek oraz reprezentant Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Czeluśniak.

Podobnie jak w innych jednostkach, program spotkania obejmował nie tylko podsumowanie ubiegłego roku czy  przedstawienie harmonogramu działań na bieżący rok działalności ale także wybory władz miejscowej OSP, przedstawicieli do Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP oraz delegatów na Zjazd Oddziału Gminnego, po dobiegającej końca 5-letniej kadencji.

W ramach przeprowadzonych wyborów nowymi członkami zarządu zostają:

Członkowie zarządu:

Naczelnik – Nowak Marcin
z-ca Naczelnika – Włudyka Piotr
Prezes – Mucha Paweł
z-ca Prezesa Bogusz Bogdan
z-ca Prezesa Mateusz Mucha
Sekretarz – Mucha Sylwia
Skarbnik – Bogusz Józef
Gospodarz- Bogusz Rafał
Członek zarządu – Podobiński Rafał

Członkowie komisji rewizyjnej:

Przewodniczący – Andrzej Nowak
Sekretarz – Łukasz Job
Członek – Ligęza Piotr

Delegaci na Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP :

Mucha Sylwia
Bogusz Józef

Przedstawiciele do Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP :

Nowak Marcin
Mucha Paweł

„Ubiegły 2015 rok, był dla nas rokiem bardzo owocnym w sukcesy, zwłaszcza w zawodach sportowo – pożarniczych, ponieważ 4 razy z rzędu udało się nam wygrać zawody o puchar burmistrza Bobowej – informuje Marcin Nowak naczelnik OSP Stróżna. Pierwsze miejsce w gminie wiązało się z tym, że reprezentowaliśmy Bobową na tego typu zawodach szczebla powiatowego. One odbyły się w Ropie. Kilka lat wstecz, na etapie powiatowym zajmowaliśmy 8 miejsce, w roku ubiegłym udało się zdobyć podium. 

Dużym sukcesem naszej jednostki są jej nowi członkowie. Nasze szeregi zasiliła młodzież, pojawiły się również dziewczyny, które chętnie wstąpiły do naszej jednostki i od razu stały się ratowniczkami, są to: Sylwia Mucha, Klaudia Ćwiklik, Kinga Sarkowicz i Magdalena Halczak. Wykazały się odwagą ale i umiejętnościami, bo bez trudu przeszły wszystkie szkolenia, również to w tzw. komorze. Dzięki dobrym wynikom tych testów, mogą wyjeżdżać do akcji ratowniczych i brać w nich udział na równych prawach z innymi strażakami. Jest to bardzo duży sukces, bo wiadomo, że dziewczyna a chłopak to jest różnica. Widać jak bardzo chętnie chcą brać udział w akcjach, są w pełni zmobilizowane a przede wszystkim maja odwagę by nieść pomoc innym. Śmiało można powiedzieć, że w gminie Bobowa pierwszy raz są tu ratowniczki z prawdziwego zdarzenia.

Nowo wybrany zarząd składa się z młodych ludzi, a to pewnego rodzaju siła. W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest pełnić funkcję prezesa czy naczelnika w Ochotniczych Strażach Pożarnych z tego powodu, że druhowie wyjeżdżają do pracy, bo brakuje jej na miejscu. A niestety prywatni pracodawcy często mówią albo straż albo praca i to jest problem.

Wśród planów na sprzęt jest oczywiście wywoływanie selektywne, zaplanowane w całej gminie. Na pewno marzeniem byłoby pozyskanie aparatów powietrznych, które są bardzo potrzebne. Akcji jest na szczęście mniej, jednak jak już trzeba podjąć interwencje najczęściej trzeba wejść do budynku, w którym jest zadymienie. Należy wiedzieć, że ratownikowi bez aparatów, nie wolno wejść do budynku, w którym jest dym, nawet jeśli ktoś jest w środku, ponieważ spowodowałoby to bezpośrednie zagrożenie życia ratownika. 

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy