Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Próba samobójcza w wieży kościoła. Mężczyznę uratował ksiądz (TV)

Autor: Mateusz Książkiewicz
Między godziną 9 a 10 w Łużnej, w miejscowym kościele pw. Marcina Biskupa doszło do nietypowego zdarzenia. Mężczyzna w wieku około 60 lat próbował dokonać samobójstwa, uratował go jednak ksiądz a później strażacy oraz zespół pogotowia ratunkowego.

– O godzinie 9.20 otrzymaliśmy zgłoszenie o próbie samobójczej, która miała miejsce na terenie kościoła w miejscowości Łużna – mówi st. asp. Grzegorz Szczepanek, rzecznik KPP w Gorlicach. Wstępnie policjanci ustalili, że ksiądz proboszcz rozmawiał w godzinach rannych z 58-letnim mężczyzną, po czym wyszedł. Ksiądz zakłopotany sygnałami, że może dojść do czegoś złego zaczął go szukać. Pierwsze w miejscu zamieszkania, później w samym kościele, gdzie niestety odnalazł go wysoko w wieży kościelnej, gdzie mężczyzna ten podjął próbę samobójczą. Pierwszą osobą, która go ratowała był ksiądz. Wezwano na miejsce służby ratunkowe, w tym straż pożarną która musiała udzielić pomocy, ponieważ mężczyzna znajdował się bardzo wysoko i nie było tam możliwości wprowadzenia załogi pogotowia. Ze względów bezpieczeństwa, do wyciągnięcia mężczyzny użyto specjalistyczno sprzętu strażaków. Następnie został przewieziony do szpitala do Gorlicach, gdzie nadal przebywa.

O szczegółach akcji ratowniczej podjętej przez strażaków mówi bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach: – O godzinie 9.26 do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach wpłynęło zgłoszenie, o tym że powiesił się mężczyzna, został odcięty przez świadka i wpadł do około 3 metrowej szczeliny, z której bardzo ciężko jest go wydobyć, mężczyzna żyje. Na miejsce zadysponowano miejscową jednostkę OSP Łużna oraz dwa zastępy z JRG w tym podnośnik. Jak się okazało na miejscu, prawdopodobnie mieszkaniec Łużnej wyszedł na wieżę chcąc popełnić samobójstwo, wieszając się. Za nim podążał ksiądz wikary, który całą sytuację zauważył, odciął mężczyznę, później nie mógł go wydobyć dlatego potrzebna była pomoc służb ratowniczych. Strażacy kiedy dotarli na wieżę, nawiązali kontakt z mężczyzną był on jednak utrudniony. Mężczyzna oddychał, było wyczuwalne tętno. Ratownicy przy użyciu podnośnika hydraulicznego, mężczyznę wyciągnęli po czym przekazali zespołowi ratownictwa medycznego.

Przy zdarzeniu pracowali strażacy z KP PSP w Gorlicach oraz jednostka OSP Łużna. Do wyciągnięcia mieszkańca Łużnej wykorzystano samochód strażacki z drabiną.

Poniżej film z przeprowadzonej przez strażaków akcji oraz fotorelacja:

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy