Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wrażenia po egzaminach gimnazjalnych…

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dokładnie stu trzydziestu jeden gimnazjalistów, uczniów klas trzecich z terenu gminy Bobowa zmagało się w dniach od 18 od 20 kwietnia z egzaminem gimnazjalnym. Każdy dzień dotyczył zakresu wiedzy z innego przedmiotu, a z jakimi zadaniami było najtrudniej?

Pierwszym dniem zmagań był dwuczęściowy test humanistyczny. Pierwsza część, która dotyczyła historii i wiedzy o społeczeństwie rozpoczęła się o godzinie 9.00. Uczniowie mieli godzinę (dyslektycy 90minut) aby sprostać wszystkim zadaniom a dotyczyły m.in. uchodźców, powstań a także państwa Unii Europejskiej. Drugą część sprawdzającą wiedzę z języka polskiego, uczniowie rozwiązywali od godziny 11. Tak, jak się spodziewali gimnazjaliści w teście pojawili się „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, a ich zdaniem był napisanie charakterystyki bohatera literackiego, który wolność uznał za najważniejszą wartość.

W drugim dniu sprawdzono wiedzę przyrodniczą oraz matematyczną. Podobnie jak test humanistyczny, wtorkowy egzamin również podzielony był na dwie części. To właśnie ten egzamin, gimnazjaliści traktują jako najtrudniejszy. Sprawdzian z matematyki trwa 90 minut i obejmuje zagadnienia z arytmetyki i geometrii. Zadania otwarte, których było trzy kontrolowały wiedzę z algebry, dowodzenia i geometrii.

Ostatni egzamin, trzeciego dnia, dotyczył języka obcego. Poziom podstawowy był obowiązkowy dla wszystkich, zaś rozszerzony był tylko dla tych uczniów, którzy mieli kontynuację tego języka po szkole podstawowej. Jak stwierdzają specjaliści od edukacji, pozytywną cechą egzaminu dla gimnazjalistów w stosunku do matury jest to, że poszczególnych zadań nie da się przewidzieć.

Przypomnijmy wyniki z egzaminów gimnazjaliści poznają dopiero za półtorej miesiąca, a dokładniej 17 czerwca. Od wyników tzw. małej matury zależy to, czy trzecioklasiści dostaną się do wymarzonych szkół średnich.

W całej Polsce egzamin pisało ponad 360 tysięcy uczniów. Poniżej dane o ilości uczniów, którzy w gminie Bobowa przystąpili do egzaminu:

Łącznie 131
Gimnazjum Bobowa 66
Gimnazjum Brzana 33
Gimnazjum Siedliska 32

fot. Łukasz Kieroński/ Aneta Bogusz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy