Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Trzech nowych rycerzy mianowanych podczas pikniku historycznego “Z Bobowej pod Grunwald” (TV)

31.07.2016 Autor: Łukasz Kieroński
Tradycją ubiegłych lat, wczoraj (30.07.br) odbyła się kolejna edycja wydarzenia pn. " Z Bobowej pod Grunwald", która upamiętnia udział 46. chorągwi Zygmunta Gryfity w jednej z najważniejszych bitew w dziejach naszego kraju. Piknik nie tylko uczył historii ale również integrował przybyłych gości i mieszkańców. 

Po raz pierwszy organizatorzy pikniku historycznego, zdecydowali o zmianie miejsca lokalizacji wydarzenia. Dotychczasowe otoczenie Dworu w Jeżowie zamieniono na kompleks sportowo-rekreacyjny przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wilczyskach. Jak tłumaczył burmistrz Bobowej w wywiadzie z naszym portalem, powodów było kilka jednak najważniejsze to warunki pogodowe. Sięgając pamięcią do wcześniejszych lat, wystarczył kilkugodzinny deszcz aby teren przed Dworem zmienił się w bagnistą łąkę. Wybór Wilczysk pozwalał w przypadku opadów skorzystanie z pomieszczeń szkoły czy też domu ludowego.

Program pikniku rozpoczął się już o godzinie 15 animacją najmłodszych. Dzieci nie tylko mogły skorzystać z profesjonalnej opieki animatorów ale również dmuchanej zjeżdżalni czy stoiska do malowania twarzy. Dostępne były także stoiska gastronomiczne, pośród których największą popularnością cieszyły się Lody Tradycyjne państwa Gucwów oraz potrawy z grilla zapewnione przez Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich.

Oficjalnemu otwarciu pikniku historycznego “Z Bobowej pod Grunwald” towarzyszyły pokazy walk rycerskich oraz co najważniejsze pasowanie na rycerzy. Szeregi bractwa 46. Chorągwi Zygmunta Grygifty z Bobowej wzmocniły się o trzech pełnoprawnych rycerzy, którzy nie tylko zostali pasowani przez burmistrza Ligęzę ale również złożyli stosowne ślubowanie. Jego potwierdzeniem było otrzymanie certyfikatu wydanego przez miejscowy Urząd Miejski. Broń nowym rycerzom wręczył Stanisław Tabiś, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej.

Po ceremonii pasowania oraz pokazie walk, trzy osobowa grupa rycerzy wraz z sekretarz Urzędu Miejskiego Zdzisławą Iwaniec udała się pod obelisk znajdujący się przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej celem złożenia kwiatów. W tym samym czasie na scenie amfiteatru występowały dzieci oraz młodzież miejscowej szkoły i Szkoły Muzycznej w Bobowej. Pomiędzy kolejnymi punktami programu znalazł się także pokaz strażacki zorganizowany przez druhów OSP Wilczyska oraz widowisko teatralne pt. “Znachorka” w wykonaniu Zespołu Regionalnego Koronka (reż. Celina Job). O dobrą muzykę, która wprawiła w dobry nastrój wszystkich przybyłych na piknik gości zadbał zespół Boboscy i Juhasy z Lipnicy Wielkiej. Zabawa taneczna trwała w doborowym towarzystwie do późnych godzin nocnych.

Przypomnijmy, organizatorami pikniku byli: Urząd Miejski w Bobowej na czele z burmistrzem Wacławem Ligęzą, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa wraz dyrektor Małgorzatą Hołdą-Kuchnik, Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity oraz sołectwo Wilczyska.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

fot. Łukasz Kieroński / Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)