Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Obchody Święta Niepodległości w Bobowej (TV)

16.11.2016 Autor: Dorota Pietrzak
Od 98 lat Polska jest niepodległa. W piątek 11 listopada minęła kolejna rocznica odzyskania wolności  przez nasz kraj. Z tej okazji obywatele Bobowej wzięli udział w uroczystościach, które upamiętniły ten szczególny dzień.

Obchody rozpoczęto od Mszy Świętej, którą celebrował ks. dr Marian Chełmecki proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych. Tuż po niej zaproszeni goście, poczty sztandarowe a także mieszkańcy zgromadzeni na uroczystości przemaszerowali pod pomnik Marszałka Piłsudskiego oraz generała Wieniawy-Długoszowskiego przy zabytkowym budynku szkole muzycznej. Na placu przed Dworem Długoszowskich odśpiewano hymn państwowy “Mazurek Dąbrowskiego”. Tam też, pod pomnikiem zostały złożone kwiaty z rąk m.in.: wicestarosty powiatu gorlickiego, posła na sejm RP Arkadiusza Mularczyka, burmistrza gminy Bobowa i przewodniczącego rady miejskiej w Bobowej. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Bobowa pod dyrygenturą Stefana Króla.

Po przybyciu do sali “Koronka” uroczystą sesję Rady Miejskiej otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Tabiś. Odświętny charakter uroczystości podkreślał odpowiedni wystrój sali. Na koniec przybyli goście mieli okazję obejrzeć akademię przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Stróżnej. Jak powiedział Jerzy Nalepka wicestarosta powiatu gorlickiego:

-Uczniowie na swój dziecięcy, naturalny sposób pokazali nam jak rozumieją wolność. W wesoły sposób przedstawili to święto, ale również  to, jak pojmują swoją role w ojczyźnie. Mogę więc powiedzieć, że młodzi ludzie rozumieją to wydarzenie historyczne.

Bez wątpienia to, że po prawie 100 latach od tego wiekopomnego wydarzenia wciąż z wielkim szacunkiem podchodzi się do tego typu uroczystości jest efektem wpajania wartości patriotycznych od najmłodszych lat:

-Angażujemy w to wydarzenie dzieci i młodzież-  mówi burmistrz Bobowej Wacław Ligęza– Chcemy w ten sposób uświadamiać im, co oznacza wolny kraj, ale tez to, jak trzeba się o niego troszczyć. Liczy się zaangażowanie i właśnie dzisiaj można było je zobaczyć u tych dzieci, które w piękny sposób ukazały znaczenie słowa niepodległości. My jako obywatele starajmy się jeszcze bardziej podkreślać to wydarzenie, tym bardziej, że na terenie naszej gminy znajduję się cmentarz wojenny. Starajmy się więc kultywować Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wraz z postępem lat musimy coraz bardziej dbać o to, by pamięć o wydarzeniach tak ważnych dla naszego kraju nie umarła. Poseł na sejm RP Arkadiusz Mularczyk podkreśla:

– Właśnie takie uroczystości jak tu dzisiaj w Bobowej, ale i innych zakątkach regionu przypominają nam jaka była cena odzyskania niepodległości. Nasi pradziadowie nie posiadali tej wolności. Ważne więc jest to, żebyśmy umieli ją docenić i umieli jej bronić.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

fot. Alina Maciaszek/ Łukasz Kieroński

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)