Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Niezwykłe Oratorium rozbrzmiało w bobowskiej świątyni

Autor: Duda Justyna
W ostatnią niedzielę, 2 kwietnia br. w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bobowej przed licznie zebraną publicznością, zespół MISERICORDES będący liczną grupą miłośników - instrumentalistów i wokalistów wykonał niesamowite oratorium "Ślad losu" będącym muzyczną ilustracją Drogi Krzyżowej.

– Drogę krzyżową na początku lat osiemdziesiątych stworzyli ojcowie redemptoryści – Wojciech Skroboszewski i Andrzej Wodka w WSD o. Redemptorystów w Tuchowie, ale nadal zachowuje aktualność i odniesienia do współczesnego życia – mówi Renata Wiktor z zespołu MISERICORDES. – Połączenie treści, muzyki i obrazu pozwala każdemu zatrzymać się i przeżyć coś wyjątkowego.

A jak przedstawia się historia grupy muzycznej przybyłej w minioną niedzielę do Bobowej?

– W 2007 roku grupa przyjaciół podjęła się próby odtworzenia tej drogi krzyżowej – tłumaczy Renata Wiktor. – W tym samym roku do współpracy zaprosiliśmy Chór o. Paulinów z Krakowa, a w 2008 roku dołączył do składu chór Puelle Sancti Pauli z Bochni – oba prowadzone wówczas przez Piotra Mroczka (aż do tej pory – dyrygenta zespołu). W roku 2009 zakończyła się współpraca z Chórem Paulinów, a do składu dołączyli studenci Archidiecezjalnej Szkoły Organistowskiej w Krakowie i liczni przyjaciele z Limanowej. W roku 2013 ziarno Śladu znów zaczęło kiełkować, wtedy do współpracy zaprosiliśmy chór Velato z Limanowej, który dzięki prowadzącej go Joasi podjął się wykonania Śladu wraz z przyjaciółmi z Limanowej, Bochni i okolic. Skład się poszerzył o wielu młodych muzyków i śpiewaków i cały czas się poszerza. Obecna nazwa zespołu to MISERICORDES, czyli  MIŁOSIERNI. Nawiązując do słów Pana Jezusa „Idźcie i głoście…”, we wszystkie niedziele wielkiego postu, wykonujemy tę Drogę Krzyżową w miejscach, do których jesteśmy zapraszani, czy to przez księży do konkretnych parafii, czy przez osoby świeckie do miejsc, jak choćby w tym roku Pijalnia Gówna w Krynicy-Zdroju. Każdy występ zaczynamy wspólną modlitwą, gdyż Oratorium nie jest koncertem, a miejscem spotkania człowieka z Bogiem w pięknie dźwięków, w każdym słowie głęboko dotykającym życia, w obrazie przeszywającym uczucia, w oświetleniu nadającym pewien swoisty klimat miejscu modlitwy. Niezwykłe jest to, że rzeczywiście to wykonanie Drogi Krzyżowej zostawia niezwykły ślad w życiu, pamięci każdego, kto miał okazję jej wysłuchać. Przykładem tego jest fakt, iż wiele osób przyjeżdża niemal na każdą Drogę Krzyżową, niezależnie od tego, gdzie ją wykonujemy.

Zespół MISERICORDES przyjechał do Bobowej, do parafii pw. Wszystkich Świętych na zaproszenie księdza proboszcza dr Mariana Chełmeckiego.

– Piękne wnętrze kościoła z XIV wieku na pewno pomagało przeżywać rozważane treści, a zgromadzeni na Oratorium byli mocno poruszeni występem, co potwierdził również Ksiądz Proboszcz – dodaje Pani Renata.

W tym roku, muzycy po raz ostatni wykonają oratorium „Ślad losu” w parafii pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Tuchowie. Występ zaplanowany jest na sobotę, 8 kwietnia br., godzina 18:45. Zapraszamy!

fot. Łukasz Kieroński

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy