Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

IX Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla szkół ponadgimnazjalnych

Autor: Jacek Kieroński
W piątek, 9 czerwca br, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego. Była to już IX edycja konkursu, którego organizatorami jest oddział Ligi Ochrony Przyrody w Gorlicach i Szkolne Koło LOP działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej.

Patronat nad konkursami ekologicznymi przygotowanymi przez oddział LOP w Gorlicach tradycyjnie objął Starosta Gorlicki Karol Górski. Tegoroczne konkursy ekologiczne odbywają się pod hasłem „Bliżej ekologii”. W IX powiatowym Konkursie wiedzy Ekologicznej uczestniczyli przedstawiciele ze wszystkich ponadgimnazjalnych szkół z Powiatu Gorlickiego, a ich zadaniem było rozwiązanie testu opracowanego przez niezależną komisje konkursową.

Oprócz testu członkowie szkolnego koła LOP przy ZSO w Bobowej, przygotowali dla uczestników konkursu prezentacje na temat „Chcemy mieć czyste powietrze” oraz przeprowadzili dyskusje panelową, której celem było uświadomienie młodego pokolenia o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, z podkreśleniem, że większość zanieczyszczeń wynika z nieprawidłowej działalności człowieka. Młodzież głównie zwróciła uwagę na spalaniu niebezpiecznych odpadów w domach prywatnych, zwłaszcza w okresie zimy. Świadomość społeczności wzrasta z roku na rok jednak odnotowujemy wiele przypadków spalania plastików czy ubrań co jest głównym źródłem dioksyn, które z punktu widzenia naukowego są kancerogenne.

Po zakończeniu części edukacyjnej dokonano podsumowania konkursu. Wręczono nagrody laureatom oraz wręczono dyplomy wszystkim uczestnikom. Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Starostę Gorlickiego. Podczas podsumowania Starostwo Powiatowe reprezentowali: Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Maria Puścizna – Syc, oraz członek zarządu Rady Powiatu Adam Urbanek.

Wyniki konkursu:
I miejsce:
Karolina Serwońska  – Liceum Ogólnokształcące w Bieczu h ( opiekun: Jadwiga Kuzak )
II miejsce ex aequo:
Joanna Osikowicz – Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach ( opiekun: Małgorzata Winiarska )
III miejsce:
Bartłomiej Labut – Zespół szkół nr 1 w Gorlicach ( opiekun: Małgorzata Winiarska )

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom dużej wiedzy ekologicznej o czym świadczą wyniki konkursu.

Rolę gospodarza konkursu pełnił Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, który z pełną gościnnością przyjął uczestników konkursu.

Na zakończenie głos zabrała Grażyna Kurzawa, prezes Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Gorlicach, która w imieniu Zarządu Oddziału LOP w Gorlicach podziękowała Staroście Gorlickiemu za objęcie patronatem konkursów ekologicznych oraz ufundowanie nagród na etapie powiatowym. Swoje podziękowania skierowała również do Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Marii Puścizny – Syc za pomoc w organizacji konkursu i Komisji Konkursowej za przygotowanie testów i poprawę prac.

Na zakończenie uczestnicy zaproszeni zostali na skromny poczęstunek, który przygotowała młodzież z ZSO Bobowa.

źródło i fot. ZSO Bobowa

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy