Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

75 tys. złotych od UMWM na zabytki w Bobowej, Wilczyskach i Siedliskach

Autor: Mateusz Książkiewicz
W ramach programu "Ochrona zabytków Małopolski” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego cztery zabytkowe obiekty zlokalizowane na terenie gminy i miasta Bobowa mogą liczyć na poprawę ich dawnego blasku.
Siedliska: ks. Jacek Kupiec z czekiem na dofinansowanie prac remontowych od UMWM

Dotację na remont i prace konserwatorskie otrzymały: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, Parafia pw. św. Stanisława BM, Rektorat przy kościele św. Mikołaja w Siedliskach oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Czeki gwarantujące przyznanie dotacji beneficjentom z 23 gmin subregionu sądeckiego przekazali podczas uroczystego spotkania w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz Leszek Zegzda członek zarządu województwa Małopolskiego.

Zadanie:
– Bobowa, kościół pw. Wszystkich Świętych, XIV w., przekształcenie podniesienia w przestrzeni prezbiterium oraz estetyczne wykończenie posadzki w kościele (kwota dotacji 20 tys. złotych)
– Siedliska, ołtarz boczny Matki Bożej Bolesnej w kościele pw. św. Mikołaja w Siedliskach, XVII w., kompleksowa konserwacja techniczna i estetyczna wraz z opracowaniem dokumentacji (kwota dotacji 15 tys. złotych)
– Bobowa, ul. Żydowska 2, synagoga, XVIII w., usunięcie wtórnych nawarstwień polichromii z powierzchni sklepień i filarów – etap II (kwota dotacji 20 tys. złotych)
– Wilczyska, parapet chóru muzycznego, XVIII w., konserwacja techniczna i estetyczna (kwota dotacji 20 tys. złotych)

– Cieszymy się z przyznanego nam dofinansowania na renowacje ołtarza bocznego Matki Bożej Bolesnej wraz z obrazem św. Marcina, który znajduje się w najwyższej części tego ołtarza – mówi ks. Jacek Kupiec, rektor kościoła pw. Św. Mikołaja w Siedliskach. – Całość prac konserwatorskich nad tym ołtarzem wyniesie blisko 100 tysięcy złotych jednak każde zewnętrzne środki są przydatne. Już wiemy, czekamy wyłącznie na umowę, że na prace te otrzymamy również około 4o tysięcy złotych od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znaczy wkład mają także parafianie, którym serdecznie dziękuję.

Zadowolenia z dotacji od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego nie kryje również ks. Sławomir Gulik, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Wilczyskach: – Dzięki pozyskanym funduszom rozpoczniemy prace konserwatorskie przy parapecie chóru. Organy nie są wpisane do rejestru zabytków. Wpisanie ich wiązałoby się ze znacznie droższymi pracami i przede wszystkim ściąganiu ekspertów. Sama ekspertyza i dokumentacja to około dwudziestu tysięcy złotych a za to mamy pół remontu organ. Decyzją rady parafialnej oraz mojej organy idą w tym roku do remontu. Przy tej okazji rozpoczynamy prace nad parapetem chóru. Chcemy aby szafa organowa była wymalowana na nowo i odnowiona w nawiązaniu do ozdób jakie widzimy na parapecie. Całość prac związanych z parapetem chóru będzie kosztowała około pięćdziesiąt tysięcy złotych, otrzymaliśmy tylko dwadzieścia ale dobre i to. Planujemy renowację podzielić na dwa etapy. Oprócz parapetu chóru planujemy również renowacje obrazu “Zdjęcie z krzyża”, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, lada dzień powinno być rozstrzygnięcie. 

fot. M. Książkiewicz

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy