Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

W gminie Bobowa już po żniwach. Rolnicy szykują się i zapraszają na dożynki! (TV)

Autor: Jacek Kieroński
Rolnicy gminy Bobowa i okolic w większości zakończyli już żniwa. Jak oceniają sami gospodarze zbiory okazały się dobre, mimo suszy która trwała od wiosny. Sytuację w gminie Bobowa komentuje dla naszego portalu Stanisław Siedlarz rolnik z Siedlisk, kombajnista.

– Jesteśmy już po żniwach, które przebiegły spokojnie ale i bardzo szybko – mówi Stanisław Siedlarz, rolnik z Siedlisk (gmina Bobowa). – Kombajnów jest sporo a pól obsianych coraz mniej. Plony były w miarę dobre, porównując z rokiem poprzednim na bardzo podobnym poziomie. Chociaż zasoby wodne w ziemi były małe, a susza trwała już od wiosny, to i tak plony są dobre. Obrodziło nie tylko w polu ale także w sadzie. Trzeba pamiętać, że jeśli damy odpowiednio o uprawy, stosujemy płodozmian, pilnujemy zakwaszania, odchwaszczania to wtedy wszystko się udaje. W ubiegłym roku roku nasz teren dotknął grad, teraz szczęśliwe z pomocą Pana Boga omijało nas wszystko. Przy okazji pragnę zaprosić wszystkich mieszkańców, gminy Bobowa, mieszkańców Siedlisk i okolic na dożynki gminne, które w tym roku odbędą się w Siedliskach, 19 sierpnia w niedzielę. Zachęcam wszystkich do udziału, tak abyś wspólnie, dbając o tradycje, uczcili Święto Plonów.

Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej za tonę w Polsce wynosi 825 zł netto, zaś paszowej około 720zł netto (na południu Polski – dop. red). Jak szacują ekonomiści ceny pszenicy poszły o 30% w górę.

– Ceny zbóż z powodu suszy poszły w górę w znaczny sposób – mówi Bartłomiej Orzeł, ekonomista współpracujący z portalem www.swiatrolnika.info. – Będzie to miało przełożenie nie tylko na cenę chleba, w produkcji którego udział samego zboża jest stosunkowo nisko, ale również na cenę wieprzowiny i drobiu, gdyż pasza składa się w dużej części właśnie ze zbóż. Niestety, mimo że ceny zboża poszły w górę, sami rolnicy mogą znacznie stracić. W całej Polsce susza dotknęła  aż 63 procent użytków rolnych, tak więc rolnicy po prostu nie będą mieć czego sprzedać. Dlatego tak ważne jest dofinansowanie klęskowe z budżetu państwa. Zadowoleni mogą być ci rolnicy, których susza ominęła, gdyż oni zarobią więcej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej, ze żniw w gminie Bobowa oraz okolicy.

Fot: Jacek Kieroński

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy