Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ile zapłaci za OC młody kierowca?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Nie od dziś wiadomo, że młodzi kierowcy, delikatnie mówiąc, nie są ulubionymi klientami towarzystw ubezpieczeniowych. Kupno OC stanowi dla nich duży wydatek, któremu niekiedy nie są w stanie podołać, w związku z czym czasami w ogóle rezygnują z posiadania samochodu. O ile więcej za obowiązkową polisę płacą młodzi kierowcy i na jakie wydatki muszą się przygotować?

Dlaczego młodzi płacą więcej za OC

Na początku zastanówmy się, dlaczego w ogóle młodzi kierowcy płaca więcej za OC. Nie wynika to bynajmniej z uprzedzeń czy niechęci towarzystw ubezpieczeniowych do tej grupy osób, lecz z ich wyższej szkodowości jako użytkowników dróg publicznych. Mówiąc wprost, młodzi kierowcy powodują najwięcej stłuczek, kolizji i wypadków, dlatego firmy ubezpieczeniowe przerzucają na nich większość kosztów. Choć tego rodzaju odpowiedzialność zbiorowa może się wydawać niesprawiedliwa, to jednak trzeba się z nią pogodzić i zaakceptować obowiązujący stan rzeczy.

Cena OC dla młodego kierowcy

Różnica w cenie pomiędzy OC dla młodego a doświadczonego kierowcy jest bardzo duża. Aby się o tym przekonać, wykorzystamy kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl. Za jego pomocą można obliczyć składkę ubezpieczeniową dla dowolnego kierowcy i wybranego auta. Najpierw skalkulujemy ją dla kierowcy w wieku 40 lat, aby następnie zmienić wiek na 25 lata, a wszystkie inne dane na temat kierowcy i jego pojazdu pozostawić niezmienione. Dzięki temu poznamy, o ile więcej płaci się za OC wyłącznie ze względu na młody wiek.

W naszej analizie jako właściciela samochodu uwzględniliśmy mężczyznę mieszkającego w Bielsku-Białej, który od 7 lat posiada prawo jazdy, jest żonaty, pracuje fizycznie, ma jedno dziecko, od 6 lat nieprzerwanie wykupuje polisę, dysponuje zniżkami ubezpieczeniowymi w wysokości 40% i 2 lata temu spowodował jedyną w swoim życiu szkodę komunikacyjną. Pierwszą kalkulację wykonaliśmy dla wieku równego 40 lat, uzyskując najtańszą polisę w cenie 665 zł. Tymczasem po zmianie wieku na 25 lat i pozostawieniu wszystkich pozostałych danych niezmienionych najkorzystniejsze OC wyceniono na 832 zł. To duża różnica.

Jak widać, wyłącznie ze względu na młody wiek ten sam kierowca musi zapłacić za ubezpieczenie jednakowego auta aż o 20% więcej. Sporo, choć w rzeczywistości najczęściej różnica jest jeszcze większa, bo duża część młodych kierowców nie posiada zniżek ubezpieczeniowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat obowiązkowej polisy, zajrzyj na stronę najtaniejuagenta.pl. Przeczytaj więcej m.in. o tym, jak przebiega darowizna samochodu w rodzinie – jakie są aktualne przepisy.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy