Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Niezwykłe oratorium poświęcone Papieżowi – Polakowi rozbrzmiało w murach świątyni Św. Zofii (TV)

Autor: Jacek Kieroński
Czterdzieści lat temu, a dokładnie 16 października 1978 roku  ks. kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża, przybierając imię Jan Paweł II. W celu uczczenia rocznicy wyboru naszego rodaka na Stolicę Piotrową w wielu miejscowościach Polski mają miejsce różne uroczystości. Podobnie w Bobowej, gdzie 3 listopada w zabytkowym kościele św. Zofii odbyło się wspaniałe Oratorium.

Zostało ono przygotowane przez młodych artystów zrzeszonych przy Parafii św. Jakuba w Tuchowie. Słowno-muzyczny spektakl przyciągnął dużą liczbę mieszkańców nie tylko z miasta Bobowa ale również całej gminy. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycił burmistrz Bobowej wraz z małżonką.

– Myślę, że koncert, w tym wyjątkowym roku jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ukazał słuchaczom podstawowe wartości, którymi powinien się kierować każdy Polak – mówi ks. Jarosław Kokoszka, inicjator i organizator Oratorium poświęconemu Janowi Pawłowi II. – Te wartości, ukazywał nam przez cały swój pontyfikat Święty Papież Jan Paweł II. Oby takie lub inne wydarzenia mocno zapisywały się w naszych sercach, aby dodawały nam mocy, energii i radości jaką nasz Papież miał także w swoim sercu, kiedy przyjeżdżał do naszej Ojczyzny. Obyśmy podążali tą samą drogą, która Św. Jana Pawła II zaprowadziła do świętości.

Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie mającym włoskiego pochodzenia oraz najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Dlatego też, wybór ten był zaskoczeniem zarówno dla Polski, jak i całego świata.  Trwający blisko 28 lat pontyfikat Jana Pawła II, już w czasie jego trwania został określany jako przełomowy.

Polski hierarcha przeszedł do historii jako Papież pielgrzym. W czasie sprawowania funkcji biskupa Rzymu odbył 104 zagraniczne pielgrzymki do 132 krajów, w tym 9 do Polski, odwiedził 900 miast i miejscowości. Jako pierwszy papież w dziejach odwiedził kościół luterański, synagogę i meczet. Wytrwale docierał do obszarów tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godności życia oraz nędzy materialnej i głodu. Za pontyfikatu papieża Polaka na katolicyzm przeszło ponad 300 milionów ludzi.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Sześć lat później został beatyfikowany, natomiast świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, którego sponsorem jest firma HydroTech z Siedlisk.


Fot: Jacek Kieroński

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy