Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Atak zimy daje się we znaki kierowcom! Wciąż obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia (TV)

Autor: Mateusz Książkiewicz
Obfite opady śniegu dają się we znaki kierowcom! Przy takim natężeniu opadów śniegu ciężko bowiem utrzymać drogowcom odpowiednio dobre warunki do jazdy. Wśród kierowców nie brak także tych, którzy mimo niesprzyjającej aury decydują się na jazdę posiadając letnie opony lub brak doświadczenia.

Od kilku dni nasz region spowija coraz to grubsza warstwa śniegu. O ile okres Świąt Bożego Narodzenia był spokojny, o tyle Nowy Rok “zainaugurował” zimę na dobre. W związku z umiarkowanymi, okresowo silnymi opadami śniegu Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązuje do dnia dzisiejszego, do godziny 21. Synoptycy prognozują, że w ciągu minionej doby przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść od 30 cm do 40 cm śniegu. Najgorzej mają mieszkańcy miejscowości górskich takich jak Krynica Zdrój, Tylicz, powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna ma blisko dwa metry.

Atak zimy powoduje liczne utrudnienia na drogach. W godzinach porannych i przedpołudniowych czytelnicy naszych portali informowali nas o problemach na podjeździe na drodze wojewódzkiej nr 977 w miejscowości Biesna (gmina Łużna), na drodze krajowej nr 28 w miejscowości Cieniawa (gmina Grybów), na drodze wojewódzkiej nr 981 w miejscowości Siemiechów (gmina Gromnik) oraz na drodze wojewódzkiej nr 993 w okolicach Nowego Żmigrodu. Ciągnik siodłowy z naczepą blokował także podjazd w Uściu Gorlickim na drodze powiatowej w kierunku Ropy. Niestety podczas każdych większych opadów śniegu, w miejscach tych występuje duże prawdopodobieństwo utrudnień drogowych.

Nie mniej pracy z odśnieżaniem mają właściciele posesji przy których znajdują się chodniki. Przypominamy, że za właściwe utrzymanie chodnika przylegającego do posesji, odpowiada właściciel. Mówi o tym art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w myśl której właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Trudna sytuacja na drodze powiatowej Ropa – Uście Gorlickie. Ciągnik z naczepą utknął na podjeździe!

Nie łatwiej jest na drodze wojewódzkiej nr 993 Gorlice – Nowy Żmigród

fot. J.Kieroński

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy