Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Mieszkańcy proszę o interwencję w sprawie odśnieżania dróg gminnych!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Kilku mieszkańców gminy i miasta Bobowa przesłało w ostatnich dniach na naszą facebookową skrzynkę, wiadomości dotyczące zimowego utrzymania dróg gminnych. Problemy z ich przejezdnością występują po każdych większych opadach śniegu. Postanowiliśmy się przyjrzeć tej sprawie.

Problem występuje od dwóch tygodni, kiedy to nasz region doczekał się prawdziwej zimy. Dla najmłodszych frajda, dla starszych spore utrudnienia. Takiej zimy, kiedy spadło tak dużo śniegu, nie było od dobrych kilku lat, co sprawia, że odzwyczailiśmy się od standardowych warunków jakie panują o tej porze roku. Obecne trudności ze śniegiem, potęguje temperatura wahająca się w okolicy zera, lub tak jak dzisiaj, kiedy mamy „na plusie”. Jeszcze wczoraj problemem była ilość śniegu oraz lokalne zamiecie a już dzisiaj borykamy się z błotem pośniegowym, które wieczorem może stać się znacznie utrudniającym jazdę oblodzeniem.

Mimo najszczerszych chęci urzędników jak i samych służb zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg, przy nagłych i obfitych opadach śniegu nie ma szans na zapewnienie dobrych a nawet dostatecznych warunków do jazdy przy kilkudziesięciu kilometrach dróg gminnych. Śniegu jest sporo a maszyn ograniczona ilość. Należy pamiętać, że zimowe utrzymanie dróg to także koszta, na które samorząd nie ma specjalnej subwencji czy dotacji od Państwa, musi pokryć je sam.

O organizację pracy, jak i same przepisy regulujące zimowe utrzymanie dróg zapytaliśmy Urząd Gminy w Bobowej a dokładniej Gminną Jednostkę Usług Komunalnych, która za to zadanie jest odpowiedzialna.

– Do dyspozycji posiadamy dwa ciągniki oraz koparkę, które w przypadku gwałtownych opadów śniegu, takich chociażby jak wczoraj, są wszystkie w terenie i pracują nad zapewnieniem przejezdności dróg gminnych – mówi Dorota Popiela kierownik Gminnej Jednostki Usług Komunalnych w Bobowej. – Niestety są w naszej gminie miejsca, gdzie zamiecie powodują, że sprzęt do odśnieżania musiałyby być w jednym tylko miejscu przez cały czas gdy wieje wiatr a droga jest zawiewana. Pragnę przypomnieć, że zgodnie z przepisami, czas jaki mamy na odśnieżenie drogi gminnej to 48h od ustania opadów śniegu, dlatego prosimy wszystkich mieszkańców o cierpliwość oraz empatię dla naszych służb.  Zapewniam, że wykonujemy wszystko aby czas przewidziany w ustawie był znacznie krótszy. W razie zgłoszenia nagłego wypadku np. przyjazd pogotowia droga odśnieżana jest natychmiast.

Ponadto Burmistrz Bobowej informuje, że utrzymanie dróg wojewódzkich i chodników wzdłuż tych dróg na terenie Gminy Bobowa należy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Rejon Dróg Wojewódzkich w Tarnowie, ul. Ostrogskich 5a – tel. (14) 621 98 43, fax. (14) 621 17 54 wew. 24, tel. kom: 572 720 300. Wszystkie interwencje mieszkańców zgłaszane do Urzędu Miejskiego są na bieżąco przekazywane do zarządcy dróg.

Warto także przypomnieć, że zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2018 poz. 1454) w myśl art. 5 ust. 1  pkt 4 właściciele i zarządcy nieruchomości są zobowiązani do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

fot. J.Kierońscy/czytelnicy

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy