Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Terlecki i Możdżanowska w Gorlicach: Koła Gospodyń Wiejskich mogą liczyć na wsparcie rządu (TV)

19.03.2019 Autor: Mateusz Książkiewicz
W piątek, 8 marca br. w sali posiedzeń Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Gorlicach odbyło się spotkanie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie powiatu gorlickiego z wiceminister Andżeliką Możdżanowską oraz wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim. Tematem była nowa ustawa o KGW, która stwarza wobec tych grup wiele możliwości.

Przybyłych do Starostwa Powiatowego zaproszonych gości oraz panie powitały panie ubrane w stroje ludowe oraz muzyka zespołu folklorystycznego “Beskidy”.  Spotkanie, którego współorganizatorem było biuro powiatowego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Gorlicach, zainaugurowała Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. Na zaproszenie spotkania z kołami działającymi w regionie odpowiedzieli m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz Andżelika Możdżanowska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju pełniąca jednocześnie funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Gospodarzami spotkania byli Maria Gubała – Starosta Gorlicki oraz Mirosław Waląg – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Gorlicach, a zarazem Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego.

Spotkanie otworzyła Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP, która przybliżyła tematykę spotkania. W swoim wystąpieniu podkreśliła kulturotwórczą rolę KGW oraz ich udział w utrwalaniu polskiej tradycji. Zwróciła również uwagę na duże zaangażowanie kół w rozwiązywanie lokalnych problemów wiejskich środowisk.

Wśród wielu zmian jakie wprowadza ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich to m.in.: szybka i bezpłatna rejestracja koła i wsparcie finansowe jego działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz kultywowanie folkloru i lokalnych zwyczajów, samodzielność organizacyjna i podmiotowość prawna, dzięki czemu koła będą mogły prowadzić działalność zarobkową i być wspierane środkami publicznymi w ramach dotacji. W 2019 roku rząd zaplanował w budżecie państwa około 40 milionów złotych na realizację zadań podjętych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

– Na tą chwilę w naszym biurze powiatowym jest zarejestrowanych 29 kół gospodyń wiejskich z terenu całego powiatu gorlickiego – mówi Mirosław Waląg, dyrektor biura powiatowego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Gorlicach. – Większość z nich skorzystała z dofinansowania, które wynosiło od 3 do 5 tys. złotych w zależności od tego jak duże koło składało wniosek. Chciałbym podkreślić, że cały czas można rejestrować koła w swoich miejscowościach. Nasi pracownicy chętnie pomagają oraz tłumaczą zasady funkcjonowania kół w ramach obowiązujących przepisów, tj. ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Istnieje, także możliwość zorganizowania szkolenia, warsztatów poświęconych zakładaniu kół dla zorganizowanych grup. Pojedyncze osoby zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego. Ustawa stworzyła wiele nowych możliwości w zakresie funkcjonowania kół, które mając podmiotowość prawną mogą prowadzić działalność zarobkową czy też występować po różnego rodzaju środki zewnętrzne (tzw. granty). Rejestracja dla kół gospodyń wiejskich jest bezpłatna a samo późniejsze funkcjonowanie opiera się o książkę przychodów i rozchodów. Tak prosto jeszcze nie było – podkreśla dyrektor Waląg.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego ze spotkania w Gorlicach:

fot. J.Kieroński

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)