Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Terlecki i Możdżanowska w Gorlicach: Koła Gospodyń Wiejskich mogą liczyć na wsparcie rządu (TV)

19.03.2019 Autor: Mateusz Książkiewicz
W piątek, 8 marca br. w sali posiedzeń Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Gorlicach odbyło się spotkanie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie powiatu gorlickiego z wiceminister Andżeliką Możdżanowską oraz wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim. Tematem była nowa ustawa o KGW, która stwarza wobec tych grup wiele możliwości.

Przybyłych do Starostwa Powiatowego zaproszonych gości oraz panie powitały panie ubrane w stroje ludowe oraz muzyka zespołu folklorystycznego “Beskidy”.  Spotkanie, którego współorganizatorem było biuro powiatowego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Gorlicach, zainaugurowała Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. Na zaproszenie spotkania z kołami działającymi w regionie odpowiedzieli m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz Andżelika Możdżanowska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju pełniąca jednocześnie funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Gospodarzami spotkania byli Maria Gubała – Starosta Gorlicki oraz Mirosław Waląg – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Gorlicach, a zarazem Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego.

Spotkanie otworzyła Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP, która przybliżyła tematykę spotkania. W swoim wystąpieniu podkreśliła kulturotwórczą rolę KGW oraz ich udział w utrwalaniu polskiej tradycji. Zwróciła również uwagę na duże zaangażowanie kół w rozwiązywanie lokalnych problemów wiejskich środowisk.

Wśród wielu zmian jakie wprowadza ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich to m.in.: szybka i bezpłatna rejestracja koła i wsparcie finansowe jego działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz kultywowanie folkloru i lokalnych zwyczajów, samodzielność organizacyjna i podmiotowość prawna, dzięki czemu koła będą mogły prowadzić działalność zarobkową i być wspierane środkami publicznymi w ramach dotacji. W 2019 roku rząd zaplanował w budżecie państwa około 40 milionów złotych na realizację zadań podjętych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

– Na tą chwilę w naszym biurze powiatowym jest zarejestrowanych 29 kół gospodyń wiejskich z terenu całego powiatu gorlickiego – mówi Mirosław Waląg, dyrektor biura powiatowego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Gorlicach. – Większość z nich skorzystała z dofinansowania, które wynosiło od 3 do 5 tys. złotych w zależności od tego jak duże koło składało wniosek. Chciałbym podkreślić, że cały czas można rejestrować koła w swoich miejscowościach. Nasi pracownicy chętnie pomagają oraz tłumaczą zasady funkcjonowania kół w ramach obowiązujących przepisów, tj. ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Istnieje, także możliwość zorganizowania szkolenia, warsztatów poświęconych zakładaniu kół dla zorganizowanych grup. Pojedyncze osoby zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego. Ustawa stworzyła wiele nowych możliwości w zakresie funkcjonowania kół, które mając podmiotowość prawną mogą prowadzić działalność zarobkową czy też występować po różnego rodzaju środki zewnętrzne (tzw. granty). Rejestracja dla kół gospodyń wiejskich jest bezpłatna a samo późniejsze funkcjonowanie opiera się o książkę przychodów i rozchodów. Tak prosto jeszcze nie było – podkreśla dyrektor Waląg.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego ze spotkania w Gorlicach:

fot. J.Kieroński

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)