Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wilczyska: pożar traw przeniósł się na las. Ogień gasiło 17 strażaków!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dzisiaj (tj. 23.03.br) około godziny 17:20 doszło do pożaru traw w miejscowości Wilczyska (gmina Bobowa). Ze względu na trudną lokalizację oraz to, że ogień rozprzestrzeniał się w pobliskim lesie do akcji skierowano 3 zastępy, 17 strażaków. Na miejscu była także policja z komisariatu w Bobowej.

Mimo licznych apeli, grożących kar a nawet karze aresztu zmorą strażaków oraz policjantów są w sezonie wiosennym pożary suchych traw. Do tego typu zdarzenia doszło dzisiaj w Wilczyskach, gdzie ogień z łąki rozprzestrzenił się do pobliskiego lasu. Spaleniu uległo 0,5ha. W akcji gaśniczej brał udział zastęp z OSP Wilczyska, OSP Bobowa oraz OSP Stróżna. Łącznie 17 strażaków.

Bezmyślność i głupota, tak w skrócie można nazwać zjawisko wypalania traw. Pożar suchych traw bardzo często staje się zagrożeniem, nie tylko dla osoby, które decyduje się na wypalanie ale także zwierząt oraz mienia.

Artykuł 124. ustawy o ochronie przyrody mówi: „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, a zgodnie z art. 131 tej samej ustawy: podlega karze aresztu albo grzywny”. Kara może być surowsza w przypadku gdy do wypalania dochodzi w lasach, na terenach śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy