Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

ZSO w Bobowej podsumowuje projekt Erasmus+. Dzięki niemu młodzież była w Grecji (ZDJĘCIA)

Autor: Mateusz Książkiewicz
Każdy się zgodzi, że zagraniczne praktyki są sporą szansą dla polskich uczniów. Z szansy tej mogli skorzystać uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, którzy na dwa tygodnie, w dniach 26 maja - 8 czerwca byli na praktykach w Grecji.

– W roku szkolnym 2018 / 2019 nasza szkoła realizowała projekt, w ramach którego uczniowie klas Technikum odbywali dwutygodniowe praktyki w Grecji, u stóp Olimpu w miejscowości Platamonas – opowiada Agnieszka Gołyźniak, koordynatorka projektu. – Wszyscy pracowali w hotelu „San Panteleimon” i wykonywali zadania typowe dla swego kierunku kształcenia: hotelarze w recepcji i w dziale housekeeping; kelnerzy w restauracji i drink barze; „żywieniowcy” w kuchni i przy serwisie stołowym; organizacja reklamy w biurze i plenerze nagrywając spot reklamowy i prowadząc Fan Page grupy. Pobyt młodzieży urozmaicały niezapomniane wycieczki m.in. rejs statkiem na wyspę Skiatos, Meteory, Litochoro, Stare Panteleimon, winnica, fabryka sera feta, a także codzienne spacery na plażę i wieczorne spotkania z kulturą grecką i zajęcia integracyjne.  Na styczniowym podsumowaniu mile wspominali tamten czas.

Aby móc wziąć udział w wyjeździe, młodzież szkolna musiała przejść proces rekrutacji, który zakończył się wyłonieniem 20 uczestników projektu o najwyższej średniej ocen, frekwencji i najlepszej znajomości języka angielskiego – wszak to lingua franca. Kolejnym etapem przygotowań do wyjazdu były zajęcia z kulturoznawstwa, komunikacji interpersonalnej, języka angielskiego ogólnego i specjalistycznego i oczywiście z języka greckiego. Po intensywnych przygotowaniach młodzież ruszyła w drogę autokarem, która wiodła przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną do Grecji.

– Dziś wszyscy przyznają, że chętnie przeżyliby tę przygodę ponownie – dodaje koordynatorka. – Wspominają mile otwartość Greków i poczucie przynależności do wspólnoty, przyznają, że nabyli nowe umiejętności zawodowe, nauczyli się komunikować z pracownikami, współpracować, zrozumieli, że znajomość języków jest istotna. Zintegrowali się i wzmocnili więzi między sobą. Z rozrzewnieniem powtarzają: siga- siga, czyli powoli, spokojnie, bez stresu i witają się entuzjastycznie: kalimera.

Spotkanie podsumowujące projekt, które odbyło się 21 stycznia br. w ZSO w Bobowej prowadziła koordynatorka projektu Agnieszka Gołyźniak w asyście uczestników praktyk. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami zachęcając młodszych kolegów do brania udziału w kolejnych projektach Erasmus+. Przedstawiono także krótki film z wyjazdu, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych uczniów całej szkoły. Na koniec dyrektor szkoły Urszula Jabłońska wręczyła wszystkim uczestnikom certyfikaty i zdradziła, że w przyszłości jest szansa na realizację podobnego projektu, tym razem we Włoszech. Wnikliwy obserwator mógł zauważyć błysk w oku zgromadzonych w sali uczniów. Oby ten plan się ziścił i dał szansę kolejnym młodym ludziom na niezapomnianą i inspirującą przygodę.

fot. M.Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy