Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Który język programowania daje dziś duże szanse na znalezienie pracy?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Programowanie jest w obecnych czasach postrzegane jako jedna z najbardziej perspektywicznych branż. Nieprzypadkowo – dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w dwudziestym pierwszym roku sprawił, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. programowania stale rośnie.

Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że znajomość każdego języka programistycznego gwarantuje sukces na rynku pracy. Które spośród nich dają duże szanse na znalezienie lukratywnego zatrudnienia?

 

Analiza danych to klucz potęgi – R, Python

Zarządzanie dużymi zbiorami danych (ang. big data) jest dziś coraz ważniejszym elementem funkcjonowania nowoczesnych przedsiębiorstw. To właśnie analiza danych (data science) jest kluczem do sukcesu np. dużych sieci spożywczych czy banków. W związku z tym nie ma nic dziwnego, że już teraz doświadczony specjalista ds. analizy danych zarabia nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie – według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeciętne wynagrodzenie brutto na tym stanowisku wynosiło w styczniu 2021 roku ok. 9000 zł brutto.

Aby stać się cenionym analitykiem danych, warto poznać następujące języki programowania: Python oraz R. Pozwalają one na złożoną analizę danych umożliwiającą także badanie zależności statystycznych (regresja, korelacja oraz wiele innych). Ponadto, mogą być one wykorzystane do automatyzacji najbardziej powtarzalnych zadań polegających na przetwarzaniu danych. Cennym atutem jest – w przypadku wyboru właśnie tych języków – duża liczba bibliotek. Dzięki nim możliwe jest np. tworzenie aplikacji okienkowych (Python Tkinter, PyQt) czy wizualizacja danych (MatPlotLib). Inną z zalet stanowi ich względna prostota – w porównaniu z takimi „klasycznymi” językami jak np. C# czy Java, nauka technologii służących do zaawansowanej analizy danych nie jest zbyt skomplikowana.

Pragniesz zostać programistą webowym? Wybierz PHP

W związku z tym, że internet jest już wszechobecny, także tworzenie aplikacji sieciowych może być bardzo dochodowe. To właśnie dlatego, jeśli chcesz rozwijać się w kierunku programowania, powinieneś wybrać jeden z języków do tego przeznaczonych – do najpopularniejszych należy m.in. PHP. Rozwiązanie to cieszy się po dziś dzień dużym zainteresowaniem m.in. dlatego, ponieważ zapewnia silne zabezpieczenia przed wirusami. Co więcej, PHP jest językiem typu open source. Fakt, że jest on stale ulepszany przez społeczność programistów, sprawia, że jest to mimo upływu technologia dostosowana do dzisiejszych standardów. To z kolei oznacza, że specjaliści ds. PHP są chętnie zatrudniani.

Jaki język programowania warto dziś wybrać? Podsumowanie

Jaki język programowania warto wybrać, by stać się cenionym specjalistą? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Pewne jest jedno: należy wybrać taki język, który będzie odpowiedni dla branży, w której chcesz się rozwijać. W zależności od tego czy chcesz być np. analitykiem danych, czy np. twórcą aplikacji webowych, Twoja nauka powinna potoczyć się w innym kierunku.

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy