Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Orkiestra Dęta przy OSP Siedliska doposażona! Pomogło Ministerstwo Kultury, Gmina Bobowa oraz lokalna firma

Autor: Mateusz Książkiewicz
Za ponad 60 tys. złotych członkom orkiestry dętej działającej przy OSP Siedliska udało się doposażyć o kolejne instrumenty, zestaw nagłośnieniowy oraz sprzęt komputerowy z oprogramowaniem do edycji nut. Wszystko to było możliwe przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminy Bobowa oraz lokalnemu przedsiębiorstwu Libropol z Siedlisk.

Wszystko zaczęło się od dofinansowania na zadanie pn.  „Rozwój Orkiestry Dętej przy OSP w Siedliskach”, o które skutecznie aplikowała orkiestra z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Infrastruktura Kultury 2021. Kwota jaka popłynęła z Warszawy do Siedlisk to 35 000 zł! Ktoś powie nie są to duże środki, jednak w przypadku kultury to potężny zastrzyk. Tym bardziej, że członkom orkiestry udało się otrzymane środki z Ministerstwa podwoić dzięki wsparciu Gminy Bobowa oraz firmie Libropol.

– Pragniemy podzielić się efektami naszego zadania, które realizowane było wspólnie z OSP w Siedliskach w okresie od 21 czerwca do 30 września br. – mówi Robert Motyka kapelmistrz. – Na potrzeby Orkiestry zakupiliśmy laptop z systemem operacyjnym oraz myszą, tablet, urządzenie wielofunkcyjne A4 (drukarka, skaner, ksero) oraz licencję programu do edycji nut. Laptop oraz urządzenie wielofunkcyjne dadzą możliwość utworzenia elektronicznej bazy utworów naszej orkiestry. Zakupiony program Finale umożliwi przygotowywanie ćwiczeń dla młodzieży, a także poszerzy możliwości repertuarowe orkiestry. Tablet będzie wykorzystywany przez dyrygenta do efektywnego zarządzania zespołem podczas prób, a podczas koncertów będzie podłączany do cyfrowego miksera dźwiękowego. Z pewnością ten sprzęt pozwoli nam na technologiczny skok w działaniach orkiestry!

Jak podkreślają sami członkowie orkiestry dętej w Siedliskach największą częścią projektu a zarazem najważniejszą dla nich był zakup instrumentów oraz akcesoriów muzycznych.

– Pozyskaliśmy 2 trąbki, 3 sakshorny altowe, 2 saksofony (tenorowy i altowy) – wszystko z futerałami i ustnikami, 41 pulpitów z oświetleniem (koncertowe i jeden dyrygencki) oraz 10 lirek marszowych – mówi z satysfakcją Patryk Korzeń, członek orkiestry, puzonista. – Do tego zakupiliśmy zestaw perkusyjny: bęben basowy, werbel, 2x tom tom, floor tom z kompletem osprzętu oraz zestaw talerzy (hi-hat 14″, crash 16″, ride 20″) – wszystko z pokrowcami, stołek perkusyjny i pałeczki. Obecne instrumenty blaszane (np. sakshorny altowe, trąbki) pochodziły sprzed kilkudziesięciu lat, były bardzo poniszczone lub nawet niekompletne – w związku z tym wymieniliśmy te instrumenty. Większość starszych członków orkiestry posiada własne instrumenty, natomiast dzieci i młodzieży często nie stać na ich zakup, dlatego pozyskaliśmy trąbki, saksofony, sakshorny oraz perkusje, które były aktualnie najpotrzebniejszym sprzętem w celu rozwoju orkiestry. Doposażenie orkiestry pozwoli także na rozwój jej dotychczasowego repertuaru o nowe utwory oraz aranżacje, a co za tym idzie opracowanie kolejnych koncertów tematycznych.

Ostatnim zakupionym sprzętem w ramach realizowanego przez orkiestrę dętą w Siedliskach zadania jest zestaw nagłośnieniowy, który pozwoli na profesjonalne nagłośnienie koncertów, głównie tych organizowanych we własnym zakresie dla lokalnej społeczności – przede wszystkim w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Takich było już sporo, najbardziej znanym jest Koncert Kolędowo – Noworoczny z kilkunastoletnią już tradycją. W skład zakupionego sprzętu wchodzą: 6 kolumn aktywnych, 4 statywy do kolumn, 2 mikrofony bezprzewodowe, 2 statywy do mikrofonów, mikser cyfrowy oraz przewody.

Całość projektu w wysokości 60 025,00 zł została sfinansowana ze środków MKDNiS, Gminy Bobowa oraz przez zaprzyjaźnioną z orkiestrą firmę PPH Libropol SP.J.

Przy okazji pragniemy zaprosić wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi orkiestry. Próby odbywają się w każdą sobotę o godzinie 17 w Szkole Podstawowej w Siedliskach. Jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek wątpliwości warto skontaktować się mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 509 353 297.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy