Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Pozytywnie zaczytani” to projekt który promował czytelnictwo wśród najmłodszych jak i tych starszych

Autor: Mateusz Książkiewicz
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej dobiegła końca realizacja projektu pn. „Pozytywnie zaczytani"- cykl działań promujących czytelnictwo w gminie Łużna.

Jego głównym celem było podnoszenie kompetencji czytelniczych, rozbudzenie potrzeb kontaktu z literaturą oraz rozwijanie kreatywności poprzez uczestnictwo w szeregu spotkań z książką w roli głównej. W ramach realizacji zadania przeprowadzono cykl warsztatów stymulujących kreatywność oraz wspierających umiejętności związane z twórczym myśleniem, kształtujących poczucie, iż literatura i szeroko pojęta sztuka to nieodłączne elementy życia, tworzące przestrzeń dla twórczych działań, umożliwiających integrację przedstawicielom różnych grup społecznych, podnoszących kompetencje czytelnicze wśród mieszkańców.

I tak dla dzieci przeprowadzono warsztaty literacko – plastyczne dotyczące najpopularniejszych bajek oraz ich bohaterów. Dzieci mogły przenieść się w świat baśni Andersena, wierszy Brzechwy, a także poznać bohaterów innych lektur szkolnych. Na ich podstawie odtwarzali własną, wyrażoną w formie prac plastycznych wizję bohaterów i wydarzeń. Starsi uczniowie mogli wczuć się w role aktorów odgrywając scenki z poznanych dotąd lektur szkolnych. Aby jeszcze bliżej móc poznać wartość czytania uczniowie mieli możliwość spotkać się osobiście z Bogusławem Michalcem, literatem urodzonym w pobliskich Zagórzanach – autorem książek dla dzieci, piosenek i autorskich przewodników, autorem wierszy i opowiadań. Kolejnym elementem zadnia było zorganizowanie seansu kina plenerowego. Wyświetlono ekranizację znanej lektury pt. „Czerwone krzesło”. Pokaz odbył się w plenerze, przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. W realizacji nie zapomniano o Seniorach dla których zorganizowane zostały warsztaty literackie. Zajęcia prowadzone przez Panią Bronisławę Siutę poruszały różnorodną tematykę, a tłem do każdego ze spotkań była określona pozycja literacka. Spotkania odbywały się w miłej i przytulnej atmosferze, przy filiżance herbaty w Klubie Seniora w Łużnej. Wszystkie przedstawione powyżej działania przyczyniły się w istotny sposób do pobudzenia aktywności lokalnej społeczności poprzez rozbudzenie w uczestnikach potrzeby wspólnego uczestniczenia w przedsięwzięciach promujących literaturę i czytelnictwo.

Realizacja nie była by możliwa bez pomocy finansowej, którą udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Programu Ministra pn. Edukacja Kulturalna. Nie mniej ważna była współpraca merytoryczna z Instytutem Książki w Krakowie, Wójtem Gminy Łużna, Panem Mariuszem Tarsą, Klubem Seniora oraz niepublicznym przedszkolem „Tuptuś” w Łużnej. Organizatorzy pragną wszystkim serdecznie podziękować, za wszelką otrzymaną pomoc.

 

mkdnis logo_finał

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

fot. archiwum B. Siuty

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy