Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Pozytywnie zaczytani” to projekt który promował czytelnictwo wśród najmłodszych jak i tych starszych

Autor: Mateusz Książkiewicz
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej dobiegła końca realizacja projektu pn. „Pozytywnie zaczytani"- cykl działań promujących czytelnictwo w gminie Łużna.

Jego głównym celem było podnoszenie kompetencji czytelniczych, rozbudzenie potrzeb kontaktu z literaturą oraz rozwijanie kreatywności poprzez uczestnictwo w szeregu spotkań z książką w roli głównej. W ramach realizacji zadania przeprowadzono cykl warsztatów stymulujących kreatywność oraz wspierających umiejętności związane z twórczym myśleniem, kształtujących poczucie, iż literatura i szeroko pojęta sztuka to nieodłączne elementy życia, tworzące przestrzeń dla twórczych działań, umożliwiających integrację przedstawicielom różnych grup społecznych, podnoszących kompetencje czytelnicze wśród mieszkańców.

I tak dla dzieci przeprowadzono warsztaty literacko – plastyczne dotyczące najpopularniejszych bajek oraz ich bohaterów. Dzieci mogły przenieść się w świat baśni Andersena, wierszy Brzechwy, a także poznać bohaterów innych lektur szkolnych. Na ich podstawie odtwarzali własną, wyrażoną w formie prac plastycznych wizję bohaterów i wydarzeń. Starsi uczniowie mogli wczuć się w role aktorów odgrywając scenki z poznanych dotąd lektur szkolnych. Aby jeszcze bliżej móc poznać wartość czytania uczniowie mieli możliwość spotkać się osobiście z Bogusławem Michalcem, literatem urodzonym w pobliskich Zagórzanach – autorem książek dla dzieci, piosenek i autorskich przewodników, autorem wierszy i opowiadań. Kolejnym elementem zadnia było zorganizowanie seansu kina plenerowego. Wyświetlono ekranizację znanej lektury pt. „Czerwone krzesło”. Pokaz odbył się w plenerze, przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. W realizacji nie zapomniano o Seniorach dla których zorganizowane zostały warsztaty literackie. Zajęcia prowadzone przez Panią Bronisławę Siutę poruszały różnorodną tematykę, a tłem do każdego ze spotkań była określona pozycja literacka. Spotkania odbywały się w miłej i przytulnej atmosferze, przy filiżance herbaty w Klubie Seniora w Łużnej. Wszystkie przedstawione powyżej działania przyczyniły się w istotny sposób do pobudzenia aktywności lokalnej społeczności poprzez rozbudzenie w uczestnikach potrzeby wspólnego uczestniczenia w przedsięwzięciach promujących literaturę i czytelnictwo.

Realizacja nie była by możliwa bez pomocy finansowej, którą udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Programu Ministra pn. Edukacja Kulturalna. Nie mniej ważna była współpraca merytoryczna z Instytutem Książki w Krakowie, Wójtem Gminy Łużna, Panem Mariuszem Tarsą, Klubem Seniora oraz niepublicznym przedszkolem „Tuptuś” w Łużnej. Organizatorzy pragną wszystkim serdecznie podziękować, za wszelką otrzymaną pomoc.

 

mkdnis logo_finał

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

fot. archiwum B. Siuty

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy