Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rynek pracy w 2022 – W tych branżach znajdziesz dobrze płatną pracę!

Autor: Mateusz Książkiewicz

Pandemia wprowadziła wiele zmian w naszym życiu. Dotknęła także przedsiębiorców, którzy musieli zmienić system pracy, dokonać restrukturyzacji przedsiębiorstw a czasem nawet byli zmuszeni do zamknięcia firmy. Co nas zatem czeka na rynku w przyszłym 2022 roku?

Zdjęcie pracownika przy pracy

COVID a rynek pracy. Sytuacja w regionie

Pandemiczny czas największe piętno w tym regionie odcisnął na branży turystycznej, hotelarskiej oraz gastronomicznej. Trzeba pamiętać, że mieszkańcy makroregionu południowego bardzo często zarobkują w tych właśnie branżach. Nie tylko pracują w hotelach, ośrodkach turystycznych, restauracjach, parkach rozrywki ale także prowadzą działalności gospodarcze. Wprowadzone obostrzenia spowodowały, że mniej turystów odwiedziło Krynicę Zdrój oraz inne turystyczne miejscowości tej części Małopolski. Ruch był wyłącznie w sezonie. Odnotowano również spadek kuracjuszy przejeżdżających do popularnych sanatoriów w uzdrowisku Wysowa-Zdrój i Piwniczna-Zdrój. Wszystkie te aspekty spowodowały, że ilość miejsc pracy została zmniejszona a zarobki stanęły w miejscu lub wręcz spadły. Osoby, które dotknęła ta sytuacja szukają zatrudnienia w innych firmach lub w większych miastach. Praca w Nowym Sączu bywa często wybierana przez mieszkańców tego podregionu. Sądecka stolica posiada bowiem znacznie więcej dużych zakładów pracy niż Gorlice.

Bezrobocie. Pow. Myślenicki, Kraków i Nowy Sącz mają najmniejsze

Mimo iż, bezrobocie w skali całego kraju poszło w górę, w mieście Nowym Sączu wynosi aktualnie 3,1% i jest jednym z najniższych w Małopolsce. Mniej jest tylko w Krakowie (3,0%) oraz w powiecie myślenickim (2,9%). W powiecie nowosądeckim jest to 7,7% a pow. gorlickim – 5,3%. Są to informacje ustalone przez Główny Urząd Statystyczny w miesiącu październiku.

Gdzie zatem szukać dobrze płatnej pracy?

Z pomocą przychodzą wszelkie wyszukiwarki ogłoszeń ale także popularne serwisy społecznościowe, gdzie również wyświetlają się oferty pracy. Wiele z nich umożliwia wybór branży czy stawki godzinowej, jaką otrzymamy za godzinę swojej pracy. Pozwala nam to poznać wynagrodzenie i ułatwia w podjęciu decyzji o podjęciu danego stanowiska.

Nowy Rok to zmiany w pensjach i podatkach

Wpływ na pensje mają obowiązujące przepisy. Od 1 stycznia 2022 roku rząd podniósł wysokość pensji minimalnej do 3010zł brutto. Jest to zatem wzrost o 210zł względem roku obecnego. Zmienia się również kwota wolna od podatku, po wielu latach będzie wynosić 30 000zł rocznie i to bez względu na wysokość wynagrodzenia. Rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej będą obowiązywać nowe progi. Pierwszy próg podatkowy z kwoty 85 528 zł przesunięty został na kwotę 120 000zł. Dopiero od tej kwoty obowiązywać będzie 32% podatku.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy