Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Teatr na wyciągniecie ręki! Zapraszamy na sztukę Pan Jowialski

Autor: Mateusz Książkiewicz

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej serdecznie zaprasza na premierę komedii Aleksandra Fredry pt. „Pan Jowialski”. Przedstawienie odbędzie się już dzisiaj, 5 grudnia 2021r. o godz. 18.00 na scenie Domu Kultury w Łużnej.

Zaproszenie na spektakl Pan Jowialski w Łużnej

Pan Jowialski, to jeden z najciekawszych fredrowskich bohaterów. Na kartach komedii autora “Zemsty” tytułowy bohater liczył około 80 lat. Pamiętał zatem czasy “króla Sasa”, rozbiory i utratę niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku. Zapewne boleśnie przeżył klęskę Napoleona, a wraz z nią koniec nadziei na odzyskanie wolności. Krytycy nie byli i nie są jednomyślni w ocenie Jowialskiego. Jedni widzą w nim uosobienie umysłowego marazmu i bezmyślności, drudzy “wewnętrznego emigranta”, który stara się uciec od ponurego świata narodowych katastrof. A sam Fredro? “Robią z Jowialskiego jakiegoś bohatera, stroją w kontusz i żupan bez potrzeby” – złościł się na swych komentatorów. A przecież pierwowzorem postaci Jowialskiego był znajomy pisarza – staruszek nazwiskiem Grzymała, znany z życzliwości do ludzi oraz umiłowania rozmaitych przysłów i bajeczek.

Ludmir – młody literat, znudzony blichtrem środowiska, w którym się obraca, opuszcza miasto w poszukiwaniu tematów do nowej książki. Towarzyszy mu malarz Wiktor. Obaj przypadkiem trafiają do Pustakówki, domu rodziny Jowialskich. Właściciel majątku, stary Jowialski, mieszka tu z żoną, synem Szambelanem, jego drugą żoną (wcześniej wdową po generale-majorze Tuzie) oraz Heleną, córką Szambelana z pierwszego małżeństwa. Wiktor, znudzony Pustakówką, niebawem wyjeżdża. Osamotniony Ludmir dla zabawy pozwala, udając pijanego szewca, zabrać się do dworu hreczkosiejowi Januszowi, zalotnikowi Heleny. Ten natomiast, chcąc rozbawić towarzystwo, zamierza wmówić szewcowi, że obudził się jako sułtan w bajecznym kraju. Świadomy wszystkiego Ludmir szybko wciela się w nową rolę i – ku niezadowoleniu Janusza – zaczyna adorować Helenę… Jaki jest koniec tej historii? Zobaczycie Państwo sami!

W role fredrowskich postaci wcielili się: Karol Cop – jako tytułowy Pan Jowialski, Małgorzata Łazarek – jego żona, Kinga Kotowicz –Proszak – jako szambelanowa, Tomasz Król – jej mąż, Julia Król – jego córka Helena, Daniel Tulicki jako zalotny Janusz, Mikołaj Tarsa jako Wiktor, Bartłomiej Rafa jako Ludmir oraz Henryk Waląg jako służący. Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Tarsa, zaś muzycznie oprawił Mikołaj Tarsa.

Serdecznie zapraszamy!

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy