Nietrzymanie moczu u kobiet – z czego może wynikać?
Choć nietrzymanie moczu może zdarzyć się każdemu – niezależnie od płci czy wieku – problem dotyka o wiele częściej kobiety. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.
Inkontynencja moczowa – co to takiego?
Inkontynencja moczowa to – mówiąc prościej – nietrzymanie moczu. Oznacza ona mimowolne oddawanie moczu (mikcja), które prowadzi do opróżnienia pęcherza moczowego w stopniu częściowym lub całkowitym. Warto wiedzieć, że takie incydenty mają miejsce niezależnie od decyzji, jaką świadomie podejmuje dana osoba, jeśli chodzi o mikcję.
U zdrowej osoby, mocz spływający przez nerki do pęcherza moczowego zatrzymywany jest dzięki sprawnym mięśniom dna miednicy, które zaciskają cewkę moczową. Dopiero, gdy pęcherz jest wypełniony, mózg wysyła informację do mięśni miednicy, wskutek czego te zostają rozluźnione, a pęcherz kurczy się. W ten sposób dochodzi do mikcji.
Jeśli na którymkolwiek etapie całego procesu występują nieprawidłowości, u danej osoby mogą występować zaburzenia oddawania moczu, z których najczęstszym jest jego nietrzymanie (inkontynencja), występujące najczęściej w jednym z trzech typów:
- wysiłkowego nietrzymania moczu,
- nietrzymania moczu z nagłym parciem,
- nietrzymania moczu z przepełnienia pęcherza (występuje najczęściej u mężczyzn).
Powody nietrzymania moczu u kobiet
Nietrzymanie moczu jest dla wielu kobiet problemem bardzo wstydliwym, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i często sprawia, że rezygnują one z życia towarzyskiego, zawodowego, czerpania radości z codzienności. Inkontynencja moczowa może być spowodowana wieloma czynnikami, m.in.:
- licznymi porodami lub porodami niepoprawnie odebranymi,
- operacjami ginekologicznymi,
- menopauzą,
- otyłością,
- przewlekłymi zaparciami,
- nieprawidłową pracą mięśni pęcherza,
- nieprawidłową pracą mięśni Kegla (mięśni dna miednicy),
- infekcje układu moczowo-płciowego,
- zmiany hormonalne.
Bez względu na to, jakie jest podłoże nietrzymania moczu, nie należy go bagatelizować i warto podjąć kroki, które pomogą stawić mu czoła. Dzięki temu o wiele poprawi się komfort naszego życia i pewność siebie. Znikną ograniczenia, które do tej pory powodowała inkontynencja moczowa i wreszcie będziemy w stanie cieszyć się codziennością.
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Problem nietrzymania moczu – jak sobie poradzić? To chyba pytanie najczęściej zadawane przez osoby borykające się z zaburzeniami mikcji. Na szczęście jest kilka rozwiązań, które pomogą bez skrępowania żyć z inkontynencją moczową, a nawet na dobre się jej pozbyć.
Zaczynając od najprostszych, warto ograniczyć przyjmowanie napojów o właściwościach moczopędnych – głównie kofeiny i alkoholu – zwłaszcza w sytuacjach, które są dla nas ważne (np. spotkania zawodowe), a także na noc. W przypadku nadwagi lub otyłości, warto również poczynić kroki w kierunku utraty wagi (najlepiej pod okiem specjalisty).
Po drugie, warto udać się do lekarza i opisać mu swoje dolegliwości. Z pewnością poleci on zaopatrzyć się w dobre leki na nietrzymanie moczu (np. preparaty na bazie żurawiny), artykuły higieniczne (np. wkładki) i ewentualne akcesoria (np. ciężarki dopochwowe), które są do kupienia w aptekach internetowych oraz stacjonarnych.
Nietrzymanie moczu warto również leczyć u fizjoterapeuty, który zaleci ćwiczenia dna miednicy (mięśni Kegla), trening pęcherza itd. W ostateczności o pomoc można zwrócić się również do chirurga, który przeprowadzi zabieg toksyną botulinową, którego efekty utrzymają się do pół roku.
Pamiętaj, że problem nietrzymania moczu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jeśli chcesz działać proaktywnie i leczenie wspomagać ćwiczeniami – dowiedz się jakie aktywności fizyczne możesz wykonywać. Polecane ćwiczenia na nietrzymanie moczu znajdziesz na blogu Wapteka.pl