Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak obniżyć cenę OC? Poradnik dla kierowców z Bobowej

Autor: Mateusz Książkiewicz

Co prawda ceny OC w Bobowej nie należą do najwyższych, gdy porówna się je ze stawkami obowiązującymi w innych miejscowościach w kraju, jednak nie znaczy to, że nie warto szukać sposobów na ich obniżenie. Zdecydowanie opłaca się to robić, tym bardziej że są one w pełni legalne i bezpieczne. Dowiedz się, o jakich metodach mowa!

Porównuj oferty

Wyobraź sobie, że w dwóch sklepach masz do dyspozycji identyczny produkt o jednakowych parametrach. Prawdopodobnie zakładasz, że co prawda mogą istnieć pewne różnice cenowe, to jednak generalnie stawki powinny być podobne. Tymczasem w przypadku obowiązkowego dla właścicieli samochodów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej różnice w cenie mogą być nawet kilkukrotne. Nie jest niczym dziwnym, że w jednym towarzystwie w Bobowej otrzymasz ofertę na 500 zł, podczas gdy w innym za to samo OC przyszłoby Ci zapłacić 1500 zł.

Z powyższego akapitu można wysnuć konkretny wniosek – jeśli nie chcesz zupełnie niepotrzebnie przepłacać za obowiązkową polisę, porównuj oferty. Zweryfikuj stawki w jak największej liczbie towarzystw i wybierz to, które proponuje najniższą cenę. W praktyce i tak pozostaje bez znaczenia, za ile kupisz ubezpieczenie – liczy się sam fakt jego posiadania, dlatego najlepsze OC samochodu to po prostu najtańsze OC. Składkę w wielu towarzystwach za jednym razem porównasz przy pomocy agenta ubezpieczeniowego z Bobowej lub okolic, a także przez Internet, korzystając z porównywarek online.

Zbierz maksymalne punkty za bezszkodową jazdę

Każdy mieszkaniec Bobowej może uzbierać taką liczbę zniżek, która pozwala na uzyskanie minimalnej ceny polisy. W tym celu konieczne jest wykupienie OC i kontynowanie go przez kilka lat bez przerwy. Warunki są dwa: brak dłuższych przerw w ciągłości ubezpieczenia, a także brak odszkodowań wypłaconych z polisy kierowcy w ciągu ostatnich kilku lat.

Kup auto, dla którego OC jest tanie

Z tego rozwiązania skorzystasz, jeśli dopiero zastanawiasz się nad wyborem samochodu. W takiej sytuacji możesz zdecydować, czy przy kupnie znaczenie będą miały dla Ciebie jedynie parametry auta, czy również koszty eksploatacji, na które składa się m.in. cena OC. Co ważne, miejsce rejestracji pojazdu jest bez znaczenia dla wysokości składki ubezpieczeniowej – liczy się natomiast rzeczywista lokalizacja zamieszkania właściciela. Aby sprawdzić tę zależność, wystarczy porównać stawki w Bobowej do cen obowiązujących np. w Białymstoku (więcej informacji o średnich składkach w tym mieście znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/miasta/bialystok/).

Ustanów innego kierowcę właścicielem samochodu

Jeżeli masz mniej niż 26-28 lat lub dopiero wykupujesz swoje pierwsze OC, możesz się spodziewać bardzo wysokiej stawki. Aby jej uniknąć, rozważ zarejestrowanie samochodu na innego kierowcę , który z racji doświadczenia korzysta z dużych zniżek ubezpieczeniowych. Może on być zarówno jedynym właścicielem, jak i drugim razem z Tobą.

Wystrzegaj się mandatów

W 2022 r. zostało uchwalone prawo, które daje towarzystwom ubezpieczeniowym dostęp do informacji na temat liczby aktywnych punktów karnych nałożonych na kierowcę. Firmy mogą (choć nie muszą) uwzględniać je w swoich wyliczeniach, podwyższając składkę dla osób, które mają na koncie dużo punktów. Obok znaczącego wzrostu mandatów jest to kolejny czynnik przekonujący do zgodnej z przepisami jazdy. Z kolei do wykupywania obowiązkowej polisy na czas skutecznie „zachęca” bardzo kosztowna kara za brak OC.

 Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy